Yazı Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 07:47
 
Bayramda Ne Yiyip Ne İçelim ?
Cansu Teke
[email protected]
 
 

11 Martta ilk vakanın çıkmasının ardından bu güne kadar 68 gün oldu. Bu süre zarfında bir çok isim, haber kanalı, sosyal medya beslenme hakkında doğru, yanlış bir çok bilgi paylaştı. “Diyet yapmayın, takviye kullanın, ozon tedavisi olun, glutatyon alın….” Vb. Biz uzmanlarda (beslenme eğitimi almış kişiler) dinledik güldük, eğlendik. Beslenmenin bir bilim olduğu unutuldu ve herkes tarafından konuşuldu. Umarım sadece dinlemek ile kalmış ve düzeni çok bozmamışsınızdır.

Sağlık, sağlıklı olmak genetik faktörleri ağır basan ve zamanla yani yaşam tarzımızla değişen bir durumdur. Mini bir örnek vereyim kimi insanlar çok şekerli şeyler yer ve asla şeker hastası olmaz, kimi insanda bir hafta abartır ve doktora gider şeker hastası olduğunu öğrenir, bunun açıklaması sadece genetik nedenlerdir, yani ailenizden size gelen genler kaynaklı. E birazda kötü beslenme ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor. Buradan gelelim bayramda beslenmeye malum “Şeker Bayramı”. Bu sene nasıl olacağını asla bilemediğimiz bir bayram, misafirlik, uzun uzun oturulan, sohbetin hiç bitmediği sofralar kurulamayacak, yaşlılarımız evlerinde tek kalacak, çocuklar harçlıklarını sayamayacak sanırım. Yasaklar ve bu sürecin böyle geçmesi hepimizi maddi, manevi, psikolojik olarak kötü etkiledi.

Bu sürecin başından beri hep sağlıklı beslenmenin önemini anlattım ve duruma alışmaya çalışılması konusunun üzerinde durdum, ütopik öneriler vermedim, hepimiz mutsuzduk hepimiz kalorili, sağlıksız şeyler yedik. Sadece hareket edin dedim, korktuk çıkmaktan; evde egzersiz önerdim, evin kalabalık olması, ev işleri buna engel oldu. Yeterli oksijen alamayan hücrelerimiz üzüldü ve metabolizma hızları düştü. Sonuç; malum kilo artışları.

Bayramda ne yapalım veya ne yaparsak doğru olur?

Aile büyüğü ile yaşıyorsanız; hem onun hem kendi sağlığınız için şerbetli tatlı, hamur işi yapmamaya gayret gösterin. Dışarı çıkamamak hareketi kısıtlayacağı için sindirim sistemine yük bindirmiş oluruz.

Bu bayram glukoz şurubu içermeyen dondurmalardan ikram edelim veya az şekerli sütlü tatlılar yapalım, zeytinyağlıları baş tacı edelim, hava sıcaklığının artması soğuk içecek düşkünlüğünü de arttırıyor. Asitli / şekerli içecekler yerine ayran, sade maden suyu, ev yapımı limonata tercih edelim. Bu bayram ısrar etmeyelim, kilolardan konuşmayalım, sosyal mesafeyi koruyalım, çocukları harçlıksız bırakmayalım J

Daha çok ve daha güzel bayramlar görmek için sağlıkla, sabırla kalalım.

İyi bayramlar memleketim…

Uzm.Dyt.Cansu Teke

 
Etiketler: sağlık, kırşehir, cansu teke, beslenme
Yorumlar
Haber Yazılımı