Haber Detayı
19 Aralık 2020 - Cumartesi 13:54 ABONE OL Google News
 
Yumurta Tavuğu Geride Bıraktı Kıymayla Yarışıyor
En uygunu 30'lu koliler halinde satılan yumurtanın paketi tavuk fiyatlarını geride bıraktı ve artık kıymayla yarışıyor.
EKONOMİ Haberi
Yumurta Tavuğu Geride Bıraktı Kıymayla Yarışıyor

Pandemi dönemi ile birlikte Ayçiçek yağı ile en sert artışın yaşandığı ürünlerden birisi de yumurta oldu.Yumurta fiyatlarındaki artış ile birlikte 30'lu yumurta paketi tavuk fiyatını geride bıraktı ve tanesi neredeyse 1 TL oldu.

 

SON 1 YILDA 2 KATINA ÇIKTI

Yumurta fiyatları son bir yılda iki katına çıktı. Pandemi döneminde uzaktan eğitim ve evden çalışma kahvaltı alışkanlığını artırırken, bu dönemde yumurta tüketimi de arttı. Aynı dönemde yem fiyatları da artınca yumurtaya üst üste zam geldi. Pandeminin ilk dönemlerinde 12-13 lira olan 30'luk yumurta paketi, 25-30 liranın üzerine çıktı. Yani yumurtanın tanesi neredeyse 1 TL oldu.

 

YEM FİYATLARINDAKİ ARTIŞ YUMURTAYA YANSIYOR

 

Yumurtadaki fiyat artışını ve yumurtaların üzerine son kullanma tarihi damgası vurulmamasını değerlendiren İstanbul Yumurta Üreticileri Toptancıları ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Necati Yıldırım, durumun yem fiyatlarından kaynaklandığını söyledi.Yıldırım, "Tüketimde bir artış oldu yüzde 10'luk ama bu zammı etkileyecek şekilde değil. Zammın sebebi, üretici 18 aydır zarar ediyor, ham maddenin fiyatı arttı" ifadesini kullandı.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: yumurta, tavuk, ayçiçek, ekoonomi
Yorumlar
Haber Yazılımı