Haber Detayı
28 Kasım 2019 - Perşembe 18:54 ABONE OL Google News
 
Yörük-Türkmen STK'ları Tek Çatı Altında Toplandı
DİĞER Haberi
Yörük-Türkmen STK'ları Tek Çatı Altında Toplandı

Türkiye'de faaliyet gösteren Yörük Türkmen sivil toplum kuruluşları tek çatı altında birleşti.Yürütme kurulu başkanlığına Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman getirilirken , 25 kişilik yürütme kurulunda Kırşehir'i Karacakurt Köyleri Türkmen Dernek Başkanı Serdar Güneş temsil edecek.

İlki Gaziantep'te Beğdilli Oğuz Boyları Federasyon Başkanı Faik Akyılmaz'ın ev sahipliğinde yapılan Gaziantep I. Ulusal Yörük/Türkmen Sivil Toplum Kuruluşlarının Sorunları ve Çözüm Önerileri” başlıklı çalıştay’ın devamı niteliğinde İstanbul’da ''İstanbul Yörük Türkmen istişare çalıştayı'' ile devam etti.

Yörük Türkmen derneklerinin yaşadığı karmaşayı önlemek ve yerelde hizmet üreten ve ülkede mikro ve makro politika karar alma sürecinde bu derneklerin etkinliğini artırmak adına yapılan bu çalıştayda , Türkiye'de faaliyet gösteren Yörük ve Türkmen derneklerinin birleştirilerek tek çatı altında toplanması kararlaştırıldı.

KIRŞEHİR'İ KARACAKURTLAR TEMSİL EDECEK

Yeni yapıda yürütme kurulu Başkanlığına Antalya Yörük Dernekleri Başkanı Abdullah Duman getirilirken , aynı kurulda Kırşehir'i ise Karacakurt Köyleri Türkmen Dernek Başkanı Serdar Güneş temsil edecek.
Konu ile açıklamasında ise Başkan Abdullah DUMAN ;
Dava büyüklerimize, dostlarımıza Beylerbeylerimize, Atabeylerimize, Boybeylerimize, İl Hatunlarımıza, Aksakallılarımıza, Aksaçlılarımıza, gencimize, ihtiyarımıza, tüm STK yönetici ve üyelerine, gece gündüz demeden çalışan güzide basın ve medya kuruluşlarında çalışan arkadaşlarımıza, kamu ve özel sektörde çalışan vefakar Yörük Türkmenlere şahsıma tevdi ettikleri kutsal ve manevi ağırlığı yüksek olan görev için müteşekkirim. Yörük/Türkmen camiasının ulusal ve uluslararası alanda bilinirliğini, güvenilirliğini ve itibarını artırmak birincil amacımızdır. Türk milletin bir evladı olarak doğduğumuz ve yaşadığımız için Rab'ime hamd ediyorum. Bizler bir oldukça, beraber oldukça, iri oldukça, kardeş oldukça, iyi ve kötü günümüzde birbirimizin yanında oldukça Allah'ın izniyle Türk milletini kimse yenemez. Nifak ve Tefrika hastalığını bünyemizden uzak tuttuğumuz müddetçe ne siyasi ne ekonomik ne askeri hiçbir tehdit Türk Milletini hedeflerinden alıkoyamaz.
Yörük Türkmen Davamızın haklılığına inandığımız için bizleri durdurabilecek hiçbir gücün olmadığını herkese gösterdik ve kabul ettirdik. Hiç bir vatan sevdalısı Yörük Türkmen beyimiz başkanımız sahipsiz değildir. Yörük Türkmenler, tarihin gördüğü, görebileceği en barışsever, insani duyarlılıkları yüksek, hak ve adalet sevdalısı Türk Milletinin özü’dür. Yörük/Türkmen camiası olarak senelerden beri göğüslemeye çalıştığımız en önemli an gelip çatmıştır. Yapabileceğimiz tek iş davamızı yüceltecek birliğimizi ve dirliğimizi sağlayacak gayemiz için fasılasız ve amansız çalışmaktır. Bugüne kadar Davamız için ferdi, dernek, vakıf, Federasyon, konfederasyon ve birlik kurmak şeref ve vatan borcu idi. Fakat bugün hepimizin üstüne YÖRÜK TÜRKMENLERİN TEK ÇATI ALTINDA BİRLEŞMESİ farz olmuştur. Türk-İslam aleminin selameti için Yörük Türkmenin adını bir kez daha tarihe altın harflerle yazdırmak için dava için birlik ve beraberliğimiz için canhıraş çalışmalıyız. Her yüreğe dokunacak, her gönüle saray yapacağız. Bu bilinç ve şuurla çalışacağız.
YÖRÜK TÜRKMEN GÖNÜL SEFERBERLİĞİ STK YÜRÜTME KURULU en kısa zamanda “BİRLEŞİK YÖRÜK TÜRKMEN BİLDİRGESİ” hazırlayacak ilkelerimizi, değerlerinizi bizi biz yapan unsurları bu bildirgede beyan edecektir. Tarihin ilk yazılı anayasası olan Manga Carta (Büyük Ferman) dünyanın özgürlük adına attığı en büyük adımı olarak kabul edilmesine bizler son vereceğiz. Yörük Türkmen STK’larının anayasası niteliğinde ana bir metnin tüm kurum ve kuruluşlarımızın tüzüklerine eklenmesi için tavsiyede bulunacağız.
Medeniyet değerlerimize, tarihimize, kültürümüze hepsinden önemlisi imanımıza sıkı sıkıya bağlı olduğumuz müddetçe 'yel kayadan ne götürür' misali hiçbir fırtına bizi yıkamaz. Çok çalıştığımız, disiplini elden bırakmadığımız, yardımlaştığımız, kendimize güvendiğimiz müddetçe hiç kimse büyümemizi, güçlenmemizi engelleyemez.
Yörük/Türkmen camiasının dernek, vakıf, konfederasyon, federasyon olarak gerek itiraz ve eleştiri; gerekse teşvik noktasında bu sürece katkı verme sorumluluğu bulunmaktadır.
Yörük Türkmen sivil toplum kuruluşlarımızın kapıları da ülkesine ve şehrine, davasına hizmet etmek isteyen herkese sonuna kadar açıktır. Yörük Türkmenlerin kapısı kimseye kapalı değildir.
Binlerce yıldan beri fikir öncülerinin, maneviyat önderlerinin tırnaklarıyla verdiği mücadeleyi boşa çıkarmamak için kenetlenmek, direnmek, toparlanmak ve koşmak zorundayız. Bizlere düşen sorumluluk yeniden hep birlikte yüksek sesle ortak inançla dün olduğu gibi bugün de "Yörük Türkmen davası için Yarın elbet bizimdir ebed bizimdir" heyecanıyla toplanmak, toparlanmaktır. Küçük gördüğümüz büyük işlerden başlayarak ayağa kalkmaya başlayabiliriz. Yörük Türkmen davası için yeni yol ve yöntemler, gençlerimize ulaşarak, gençlerimizin devlet ve özel sektörde istihdamı için çalışalım, kavim gardaşlarımız için birşeyler yapalım yeniden yarının Büyük Türkiye’sine ve Büyük Türk Dünyası Birliği idealimize odaklanabiliriz.
Yörük Türkmenler engin hoşgörü aklını ferasetini harekete geçireceğiz, Yörük Türkmenlerin aklı, sağduyusu her daim bazıları istese de istemese de ortaya çıkacaktır, Güneş balçıkla sıvanmaz. Binlerce yıl önceki aşk, ahlak ve adanmışlık içinde Türk Milletinin özü olan camiamıza kim bilerek veya bilmeyerek zarar vermişse yarın mahcubiyet içinde olacaktır.
Yörük Türkmen Birliğinin yüceltilmesi için koşmaya ve düşünmeye devam edeceğiz hep birlikte inşallah.''
ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: Yörük-Türkmen, STK'ları, Tek, Çatı, Altında, Toplandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı