Haber Detayı
12 Eylül 2017 - Salı 19:36 ABONE OL Google News
 
Yahudi Asıllı Barzani'nin Asıl Planı ''Büyük İsrail''
DİĞER Haberi
Yahudi Asıllı Barzani'nin Asıl Planı ''Büyük İsrail''

Büyük Orta Doğu projesinin en büyük adımlarından olan ''kürdistan'ın'' kurulması için 25 Eylül'de bağımsızlık referandumu yapılacak.

Bu referandumun en büyük destekçilerinden birisi de İsrail Devleti... 25 Eylül'de Bağımsızlık Referandumu yapacaklarını açıklayan Mesud Barzani'ye , başından beri açıkça destek veren İsrail'in her attığı hamlenin verdiği desteğin arkasında kendi çıkarları yatıyor. En son İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked İsrail'in sinsi planını açıkça anlattı. Şaked, "Irak Kürtleri'nin bağımsızlığını destekliyorum" dedi. Bu açıklamadan önce de İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da , "Kürtler cesur, Batı taraftarı ve bizim değerlerimizi paylaşan bir millet." ifadesini kullandı. Netanyahu, 2014'te yaptığı bir açıklamada da İsrail'in Kürtlerin bağımsızlık arzusunu desteklemesi gerektiğini söylemişti.   ''İSRAİL'İN BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN'A İHTİYACI VAR'' Barzani'nin yayın organı Rudaw'ın yahudi asıllı  köşe yazarı Edy Cohen'in ''İsrail'in Bağımsız Kürdistan'a İhtiyacı var'' isimli yazısında , '' İsrail için hem ekonomik hem de güvenlik açısından Kürdistan devletini desteklemek kendi çıkarınadır. Suriye ve Irak'taki cihatçı milislerin hareketlenmelerini sınırlandırmak için Orşelim'in Kürdistan'daki gelişmelerde rol üstlenmesi lazım. Bu yüzden Kürdistan'dan gelecek peşmergelere eğitim vermesi, İsrail ordusunun yararınadır. Bunun da ötesine giderek, Kürdistan'da askeri üs kurulabilir ve bu sayede Kürdistan devletini koruyabilirler. Bunların yanı sıra, bağımsız Kürdistan devleti, zamanında Irak devletinin, mal varlıklarına el koyarak gönderdiği Yahudilerin dönmesini sağlayabilir. Bu gelecekte Araplarla yapacağı barış anlaşmasında İsrail'in konumunu güçlendiriyor.'' ifadelerine yer vererek , İsrail'in daha önce Filistin topraklarında uyguladığı sinsi planlarını, bağımsız bir kürdistan kurulması halinde de Suriye ve Irak'ta uygulayabileceğini açıkça belirtiyor. Barzani Ailesi'nin Yahudi olduğu ortaya çıktı Irak savaşı öncesinde muhtemel bir Amerikan müdahalesine Türkiye'nin destek vermesini istemediğini belirten Barzani ailesinin Kürt Yahudisi olduğu ve ailenin pek çok haham yetiştirdiği ortaya çıkmıştı.

Bölgede Barzani adıyla bilinen tek bir aile var.Barzani ailesi Kuzey Irak'ta ki Barzan köyünde yaşıyor.Osmanlı arşivlerinde bulunan belgede bu köyün mensuplarından Sallum Barzani adlı bir hahamın önce İstanbul'a, arkasından Selanik'e sürgün edildiği belirtiliyor. Molla Mustafa Barzani, ilk kez 1967 yılında İsrail'e gidiyor. Kendisini kabul eden İsrail Savunma Bakanı Moşe Dayan'a, hediye olarak bir 'Kürt hançeri' ile birlikte, Kerkük petrol rafinelerinin planlarını da getiriyor. Mart 1969'da yapılan bir operasyonda da Barzani-Mossad işbirliğiyle Kerkük rafinerileri bombalanıyor ve çalışamaz hale getiriliyor. Aslında yahudi olan Mesud Barzani'nin amacı , bağımsız bir kürdistan devleti adı altında, Büyük İsrail'in kuruluşunu hızlandıracak olan ve daha önce Irak ve Suriye'den göç eden yahudilerin tekrar buralara rahatça göç etmesini sağlayarak, Büyük İsrail Devleti'nin temellerini atmak.        
Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: Yahudi, Asıllı, Barzani'nin, Asıl, Planı, ''Büyük, İsrail'',
Yorumlar
Haber Yazılımı