Haber Detayı
14 Aralık 2020 - Pazartesi 19:40 ABONE OL Google News
 
Vatandaş Tepki Gösterdi EPDK Geri Adım Attı
Eenerji Piyasası Denetleme Kurumu , gelen yoğun tepkiler üzerine elektrik şirketlerinin temsil ve ağırlama harcamalarının elektrik faturalarına eklenmesi kararını geri çekti.
EKONOMİ Haberi
Vatandaş Tepki Gösterdi EPDK Geri Adım Attı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, tarifeler tebliğindeki temsil ağırlama ve benzer giderlere ilişkin maddenin kurul kararıyla tebliğ metninden çıkarılacağını açıkladı. Yeni düzenlemeye göre, artık bağış, sponsorluk ve reklam ve tanıtım giderleri, ceza giderleri, temsil ve ağırlama giderleri, ilan giderleri, dernek aidat giderleri elektrik abonelerinin faturalarına eklenemeyecek.

 

VATANDAŞ BÜYÜK TEPKİ GÖSTERDİ

 

EPDK, 17 Kasım ve 19 Kasım tarihlerinde yayımladığı iki ayrı tebliğle hem elektrik dağıtım şirketlerinin hem de elektrik tedarik şirketlerinin temsil, ağırlama, konaklama, seyahat, ilan ve reklam, noter, mahkeme masrafları gibi bir dizi harcamalarının elektrik tarifelerine eklenmesine, dolayısıyla abonelerin ödediği faturalara 2021-2025 yılları arasında 5 yıl süreyle daha ilave edilmesine onay vermişti.Bu düzenleme kamuoyunda büyük tepkiye yol açtı. Sosyal medyadanın en çok konuşulan konsu olan  düzenleme Meclis'teki bütçe görüşmelerinde de muhalefet milletvekillerinin eleştiri odağı haline geldi. Düzenlemenin iptali için sosyal medyada kampanyalar da başlatıldı.

 

KARAR GERİ ÇEKİLDİ

 

Kamuoyundan gelen yoğun tepkiler üzerine konuyu gündemine alan EPDK, önümüzdeki 5 yıl boyunca uygulanacak tebliğin ilgili maddelerinin iptal edilmesi yönünde karar verdi. Konuya ilişkin açıklama yapan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, iptal kararını şöyle duyurdu:

 

Özelleştirme öncesinde dahi mevcut olan temsil – ağırlama giderleri konusunda getirdiğimiz sınırlama bazı çevreler tarafından kamuoyuna yanlış aksettirildi, ne yazık ki siyaset malzemesi olarak kullanıldı. Bu konunun daha fazla istismar edilmesini engellemek için kurulumuz bugün toplanarak aldığı kararla; tebliğde yer alan temsil ağırlama, reklam, sponsorluk, bağış gibi yanlış algıya sebep olacak hükmü kaldırıyoruz. Şirketler bu tip giderlerini tarifeden alamayacak, gelir elde edemeyecek.”

EPDK'nın kararıyla, 80 milyon vatandaşın elektrik faturasını şişiren bir çok yük iptal edilmiş olacak. Yeni kararla elektrik aboneleri, hem elektrik dağıtım hem de elektrik tedarik şirketlerinin bu harcamalarını ödemekten kurtulacak: Temsil ve ağırlama giderleri, dernek ve oda aidat giderleri, denetim, danışmanlık ve müşavirlik giderleri, dava, mahkeme, avukatlık, icra ve arabuluculuk giderleri, noter giderleri, ilan giderleri, seyahat, konaklama ve yolluk giderleri, haberleşme giderleri, mahkeme giderleri.

Dağıtım ve tedarik şirketlerinin faturayı büyüten harcamaları:

 

-Temsil ve ağırlama giderleri

-Dernek ve oda aidat giderleri

-Denetim, danışmanlık ve müşavirlik giderleri

-Dava, mahkeme, avukatlık, icra ve arabuluculuk giderleri,

-Noter giderleri

-İlan giderleri

-Mahkeme kararı gereği oluşan giderler yüzde 7 artırımlı.

-Seyahat, konaklama ve yolluk giderleri

-Haberleşme giderleri

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: ekonomi, elektrik faturaları
Yorumlar
Haber Yazılımı