Haber Detayı
24 Eylül 2022 - Cumartesi 00:10 ABONE OL Google News
 
UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş'ı Anma Programı Panel ve Kortej Yürüyüşü İle Başladı
Kırşehir Belediyesi tarafından organize edilen "UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Yıl Anma Programı" panel ve kortej yürüyüşü ile başladı.
SANAT Haberi
UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş'ı Anma Programı Panel ve Kortej Yürüyüşü İle Başladı

Neşet Ertaş Kültür Merkezi'nde saat 15:00'de Neşet Ertaş için düzenlenen panel ile başlayan Uluslararası UNESCO Neşet Ertaş Anma Programı, Cacabey Meydanı'nda tamamlanan kortej yürüyüşü ile devam etti.

 

 

NEŞET ERTAŞ BELGESEL İÇİN ZOR İKNA EDİLMİŞ

Panelde konuşan Neşet Ertaş'ın yakın dostu Bayram Bilge Tokel yıllar önce bozlak ustasıyla ilgili yaptıkları "Bozkırın tezenesi" belgeselinin hikayesini anlattı.


Belgesel için Almanya'da Neşet Ertaş ile yaşadıkları diyaloğu anlatan Tokel, 5-6 gün boyunca ısrarlarına rağmen belgeselin yapımına razı olmadığını dile getirdi.


Her gün Ertaş'ın evine giderek ikna etmeye çalıştıklarını vurgulayan Tokel, şunları kaydetti:
"O zaman rahmetli 62 yaşındaydı. 'Belgeselimin çekilmesini istemiyorum' dedi. 6 kişilik ekiple gitmişiz. Ekipteki arkadaşlar bu iş olmayacak herhalde demeye başladılar. En sonunda razı oldu. Rahmetli razı oluşunu daha sonra şöyle izah etti, 'Bayram Bilge Tokel bende olan inadı kör kuyunun dibinden aldı çıkardı' dedi. İyi ki o inadı göstermişiz, onun kendi inadına bırakmamışız. Çünkü, 2000'den sonra Türkiye'de bir Neşet Ertaş rüzgarı esti. Çok kuvvetli bir rüzgarla tekrar Türkiye'nin gündemine geldi."

 

 

NEŞET ERTAŞ KÜLTÜR MERKEZİ'NDEN CACABEY MEYDANI'NA KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi'nden Cacabey Meydanı'na kadar davul zurna eşliğindeki yürüyüşte gençler Neşet Ertaş posteri taşıdı.

 


Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, meydandaki açılış programında, Neşet Ertaş'ın mütevazı yaşam biçimi, türküleri, insana ve hayata dokunuşuyla Anadolu Abdal geleneğinin öncüsü ve bozlak kültürünün en büyük temsilcisi olduğunu söyledi.

 


Ertaş başta olmak üzere Anadolu Abdal geleneğinin bütünün temsilcileri sayesinde bozlağın anavatanı olan Kırşehir'in müzik alanında UNESCO'nun Yaratıcı Şehirler Ağı'na alındığını hatırlatan Ekicioğlu, "Bu de hepimiz için gurur kaynağıdır. Bu geleneğin yaşatılması, hak ettiği değere erişmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması için planladığımız çalışmalara dünya müzik şehri olan Kırşehir'de bundan sonra da ara vermeden devam edeceğiz." dedi.

 


Ekicioğlu, anma programının UNESCO şehirlerinin birbirlerine daha çok yakınlaşmasına vesile olacağına inandığını vurgulayarak, üç gün sürecek programlarda UNESCO müzik şehirleriyle ortak etkinlikler planlandığını kaydetti.

 


Almanya Remscheid Belediye Başkan Yardımcısı Beatrice Schlieper de anma programı dolayısıyla Kırşehir'de bulunmaktan mutlu olduklarını söyledi.

 


Neşet Ertaş'ın oğlu Hüseyin Ertaş'ın da katıldığı açılış programında Belediye Abdallar Topluluğu'nun davul zurna gösterisi beğeni topladı.

 

 

24 EYLÜL CUMARTESİ PROGRAMI

Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi

12.00 ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

(Programa katılan ülke temsilcileri ile birlikte)

 

Cacabey Meydanı

15.00 GÖSTERİ

Belediye Halk Dansları Topluluğu

“Fazıl BATI ve Ekibi,

 Ali ÜNSAL ve Ekibi,

 Orçun KURUTLUOĞLU ve Ekibi”

 

16.00 DAVUL - ZURNA GÖSTERİSİ

Belediye Abdallar Topluluğu

 

16.30 KONSER

Duran TAŞAN

 

17.00 KONSER

Haydar AKYOL

 

18.00 GÖSTERİ

Bursa Halk Dansları Topluluğu

 

19.00 KONSER

İlyas ALKAN

 

20.00 KONSER

Umut YOLDAŞ

 

21.00 KONSER

Özlem ÖZDİL

 

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: neşet ertaş,hüseyin ertaş
Yorumlar
Haber Yazılımı