Haber Detayı
24 Ocak 2023 - Salı 13:55 ABONE OL Google News
 
Uğur Mumcu, Vefatının 30. Yıldönümünde Kırşehir'de Anıldı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırşehir İl Başkanlığı tarafından 24 Ocak 2023 Salı günü saat 12.00’da Uğur Mumcu Basın Anıtı’nda düzenlen törene katılan Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, “Bugün ülkemizde, her alanda olduğu gibi gazetecilik mesleği de zor bir sınavdan geçiyor. Görevi gerçekleri aktarmak olan gazetecilik; yalanı, iftirayı iş edinmiş görünüyor. Demokrasimizin gelişmesi için bugün ihtiyacımız olan şey, Uğur Mumcu gibi cesur ve araştırmacı gazetecilerin sayısının artmasıdır.” dedi.
GÜNDEM Haberi
Uğur Mumcu, Vefatının 30. Yıldönümünde Kırşehir'de Anıldı

24 Ocak 1993 yılında hain bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Usta Gazeteci Uğur Mumcu için Yenice Mahallesi'nde bulunan Uğur Mumcu Anıtı önünde tören düzenlendi.

 

 

CHP Kırşehir İl Başkanı Hüseyin Çakmak’ın Uğur Mumcu’nun hayatı ve gazeteciliğini anlattığı konuşmasının ardından söz alan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, konuşmasında şunları ifade etti:

 

“24 Ocak 1993’te katledilen demokrasi savunucusu gazeteci yazar hemşehrimiz Uğur Mumcu hümanist; eşit, özgür ve insanca bir yaşamı savunuyordu. Uğur Mumcu, gazetecilik meslek ilkeleri doğrultusunda nasıl gazetecilik yapılacağının en iyi örneklerinden biri olarak kalplerimizdeki yerini korumaya devam ediyor.

 

 

Uğur Mumcu, halktan ve demokrasiden yana gerçek bir gazeteciydi. Onun “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz.” sözünü bugün çok daha iyi anlıyoruz. Bugün ülkemizde, her alanda olduğu gibi gazetecilik mesleği de zor bir sınavdan geçiyor. Görevi gerçekleri aktarmak olan gazetecilik; yalanı, iftirayı iş edinmiş görünüyor. Demokrasimizin gelişmesi için bugün ihtiyacımız olan şey, Uğur Mumcu gibi cesur ve araştırmacı gazetecilerin sayısının artmasıdır.

 

 

Gazeteciler bağımsız, cesur olsunlar ki hukuksuzlukları, adaletsizlikleri, yolsuzlukları yazabilsinler. Bugün bağımsız gazeteciliğe her zamankinden çok ihtiyacımız var.

 

 

Hepinizin bildiği üzere Uğur Mumcu, Kırşehir’de dünyaya geldi. Bu da hepimiz için büyük bir onur kaynağıdır. Uğur Mumcu, ülkemizin çok önemli bir aydınıydı. Aydınların da en önemli özelliği ise öngörülü olmalarıdır. O, yıllar öncesinden birçok konuda uyardı herkesi. Sadece onun yazdıkları okunsa ve uyarıları dikkate alınsaydı yakın zamanda ülkemizde yaşanan birçok sıkıntı, felaket yaşanmazdı.

 

 

Uğur Mumcu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “gördüklerini, bildiklerini, duyduklarını” meslek ilkeleri doğrultusunda ve halktan yana samimiyetle yazdı. İnsanca yaşamın savunucusu büyük gazeteci Uğur Mumcu’yu aramızdan ayrılışının 30. yılında bir kez daha saygıyla ve özlemle anıyorum.”

Konuşmaların ardından Uğur Mumcu basın Anıtı’na karanfiller bırakıldı.

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: uğur mumcu,selahattin ekicioğlu
Yorumlar
Haber Yazılımı