Haber Detayı
19 Temmuz 2020 - Pazar 09:58 ABONE OL Google News
 
Vatandaştan ''Araç Muayene'' Tepkisi ; Bu Kadar Kolay mı ?
Araçlarını muayene ettirmek isteyen vatandaşlar yetkili araç muayene istasyonu TÜVTÜRK'e isyan etti. Tepkilerini dile getiren vatandaşlar "Onarım, tamirat yok. Paranın kazanılması bu kadar kolay mı? Kredi kartı geçmiyor, peşin para alınıyor. Özel hastanede profesör muayenesinden pahalı. Hakkımı helal etmiyorum" diyerek tepkilerini dile getirdi.
GÜNDEM Haberi
Vatandaştan ''Araç Muayene'' Tepkisi ; Bu Kadar Kolay mı ?

Türkiye'de periyodik araç muayenesinde yetkili ve görevli tek kuruluş olan TÜVTÜRK'te araç muayene ücretlerinin 420 TL olması vatandaşları isyan noktasına getirdi.

Araç muayene istasyonlarında Periyodik Araç Muayenesi, Yola Elverişlilik Muayenesi, Tadilat Sonrası Muayene, Zorunlu Muayene, Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü ve Tespit gibi işlemlerde bulunan TÜVTÜRK'te 10 dakikalık işlem için alınan yüksek ücret sosyal medya platformlarının neredeyse tamamında gündeme oturdu.

Vatandaşlarının bir bölümü randevu sistemi olmasına rağmen bekleme sürelerinin çok uzun olmasına isyan ederken bir bölümü ise 10 dakika süren işleme bu kadar yüksek ücret alınmasına tepki gösterdi. Vatandaşların çoğunluğu ise fahiş fiyat uygulamasına isyan etti. 

 

"2 SENEDE BİR HARAÇ VERİYORUZ"

 

Ekşi Sözlük'te 'randevu sistemine tepki gösteren bir vatandaş, "10 dakika sürse o parayı helal ederim çok net. Geçen hafta muayeneye gittim. randevum 16:15 idi. istasyondan çıkmam 19:00 u buldu. benim randevu saatimde saat 14:00 randevularını yeni almaya başladılar. 2 senede bir haraç veriyoruz resmen, bir de üstüne orada saatlerce bekletiyorlar. güya randevulu gidiyoruz. bu ülkede sistemli, saat gibi çalışan bir tane kurum görelim artık sene 2020 oldu bakın uçan arabaları falan geçtik artık" ifadelerini kullandı.

 

"OYSA MEDENİ BİR ÜLKEDE NE OLUR"

 

Sektörde rekabet olmamasına dikkat çeken bir başka vatandaş ise "Rekabet kurumu'nun bir halta yaramaması ve özelleştirme (peşkeş) politikaları yüzünden gerçekleşendir. Üstelik kredi kartı da geçmiyor. İlla nakit alacak paşalar. Oysa medeni bir ülkede ne olur?
En az 2 firmaya ihale edilir bu iş ve rekabet kurumu tepelerine biner ki ortak fiyatlandırma yapmasınlar. firmalar daha çok kişiye hizmet satmak için fiyat rekabetine girer ve fiyatlar düşer. tüketici kazanır ve mutlu olur" diyerek tepkisini gösterdi.

 

BİZ İNEK OLDUKTAN SONRA..."

 

TÜVTÜRK'te yaşanan sıkıntılar Twitter'da da vatandaşlar tarafından gündeme getirildi. Bir vatandaş, "Biz inek olduktan sonra sağan çok olur. Merak etmeyin" diyerek tepkisini dile getirirken, başka bir vatandaş ise "TÜVTURK 10 dakikalık muayene 422 TL alıyor. Onarım,
tamirat yok, paranın kazanılması bu kadar kolay mı? Ve Peşin para, kredi kartı geçmiyor. Özel hastanede profesör muayenesinden pahalı. 
Hakkımı helal etmiyorum. Bu haksızlığa son verilsin makul fiyata çekilsin" ifadelerini kullandı.

 

TÜVTÜRK NEDİR?

 

TÜVTÜRK, Alman TÜV Süd, Doğuş Holding ve inşaat şirketi Akfen'in ortak girişimidir. Şirket, Türkiye Hükümeti'nin 20 Aralık 1996 tarih ve 96/96 / EC sayılı maddelerde tanımlanan AB araç güvenliği yönetmeliğini uygulamaya karar vermesinin ardından 2007 yılında kurulmuştur.

Firma kendi resmi sitesinde ise faaliyetlerini şu şekilde açıklıyor:

Günboyu

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: araç muayene, tüvtürk
Yorumlar
Haber Yazılımı