Haber Detayı
13 Ekim 2019 - Pazar 12:53 ABONE OL Google News
 
Türkler Öğle Yemeğine Çıkar Gibi Savaşa Gidiyor
DİĞER Haberi
Türkler Öğle Yemeğine Çıkar Gibi Savaşa Gidiyor

Türkiye ve Kürtlerle arabuluculuk teklif eden ABD Başkanı Donald Trump, YPG'nin Türkiye'ye karşı şansı olmadığını belirterek çekilme çağrısında bulundu.

Washington'da seçmenlerle bir araya gelen Trump, "Umarım Kürtler bölgeden çekilirler, Türkiye'nin hava gücüne karşı şansları yok" şeklinde konuştu.

Suriye'den çekilme kararını savunan ABD Başkanı, "Askerlerimiz 50 sene daha Suriye'de kalamazdı" dedi. Trump, "Daha kendi sınırımızı kontrol edemezken Türkiye-Suriye sınırını kontrol etmemiz mümkün değil" ifadelerini kullandı.

Trump ayrıca sözü bir kez daha yaptırımlara getirdi. Türkiye dini azınlıkları korumak dahil sorumluluklarını yerine getirmezse yaptırım uygularız tehdidinde bulundu.

ABD Başkanı, YPG'nin Türkiye sınırında 30 kilometre derinliğindeki alandan çekilme niyetinde olduğunu ve bunun iyi bir şey olacağını söyledi.

“İNSANLARIN ÖĞLE YEMEĞİNE ÇIKTIĞI GİBİ SAVAŞIYORLAR''

Telefon ile FoxNews'e bağlanan Trump canlı yayında şu ifadeleri kullandı:

"Türkler, öğle yemeğine çıkar gibi yüzyıllardır savaşıyorlar. Bu da onların yaptığı şey, Kürtlerle savaşıyorlar. Artık bizim ayrılmamızın zamanı geldi. (Suriye'den) ayrılacağız."

Barış Pınarı Harekatı'nda Tel Abyad merkezine girildi Suriye Milli Ordusu, Barış Pınarı Harekatı kapsamında, kritik önem taşıyan Tel Abyad'ın merkezine girdi. Batı girişinde çatışmalar yaşanıyor. Bazı noktalarda kontrol sağlandı.

Suriye Mili Ordusu iç kesimlere doğru ilerliyor. Barış Pınarı harekatı kapsamında Suriye'nin Tel Abyad şehir merkezine doğru ilerleyişini Mehmetçik'in kontrolünde sürdüren Suriye Milli Ordusu, kentin doğu kısmını ele geçirdi ve kent merkezine giriş yaptı. Şehrin batı girişinde çatışmalar yaşanıyor.

Tel Abyad'ın batısında yer alan ve ilçe merkezine en yakın köy olan Abatin Köyü de terörden arındırıldı.

Fırat'ın doğusundaki PKK/YPG hedeflerine yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekatı kapsamında, Türk askeri ve Milli Suriye Ordusu birlikleri, yoğun çatışmaların ardından Tel Abyad'ın doğusundaki bulunan mahalleleri ele geçirdi. MSO ve Mehmetçik, Tel Abyad'ın iç kısımlarına doğru ilerliyor.

RESULAYN KONTROL ALTINA ALINMIŞTI

Barış Pınarı Harekatı kapsamında TSK'nın kontrolündeki Suriye Milli Ordusu, Resulayn şehir merkezini kontrol altına almıştı. Resulayn, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinin tam karşısında yer alıyor.

Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: Türkler, Öğle, Yemeğine, Çıkar, Gibi, Savaşa, Gidiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı