Haber Detayı
22 Mayıs 2021 - Cumartesi 16:30 ABONE OL Google News
 
Türkiye'den NATO Ülkesine 24 Adet Siha Satışı
Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Türkiye'den 24 adet SİHA alacaklarını açıklayarak, "Polonya daha önce hiç böyle bir ekipmana sahip olmamıştı" dedi. Satın almaya ilişkin sözleşme Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda'nın önümüzdeki pazartesi günü başlayacağı Türkiye ziyaretinde imzalanacak. Türkiye böylece ilk defa bir NATO ülkesine SİHA satmış olacak.
TEKNOLOJİ Haberi
Türkiye'den NATO Ülkesine 24 Adet Siha Satışı

Polonya Radyosu 24'e konuk olan Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Polonya'nın Türkiye'den 24 adet SİHA satın alacağını açıkladı. Bakan Blaszczak, "Polonya, daha önce Polonya ordusunun sahip olmadığı 24 adet SİHA satın alımı konusunda Türkiye ile yürüttüğü müzakereleri tamamladı" diyerek söz konusu hava araçlarının test edilmiş, etkili ve muhtemel saldırganı caydırıcı olduğunu ifade etti.

 

İLK 4 SİHA 2022'DE TESLİM EDİLECEK

 

Satın alma anlaşmasının Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda'nın önümüzdeki hafta Türkiye'ye gerçekleştireceği resmi ziyaret kapsamında imzalanacağını bildiren Blaszczak, ilk 4 SİHA teslimatının 2022 yılında gerçekleşeceğini aktardı.
Blaszczak "Polonya ordusu Doğu Avrupa ve Orta Doğu'da başarıyla test edilmiş insansız hava araçlarından oluşan modern ekipmanlarla donatılacak. Polonya daha önce hiç böyle bir ekipmana sahip olmamıştı" şeklinde konuştu.

 

YAPTIĞI PAYLAŞIMLA SİNYALİNİ VERMİŞTİ

 

Bakan Mariusz Blaszczak geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabında Bayraktar TB2 SİHA fotoğrafı paylaşarak, "İyi haberler çok yakında, beklemede kalın" notunu düşmüştü. Söz konusu satış işlemiyle birlikte Polonya, Bayraktar TB2 SİHA'larının ihraç edildiği ilk NATO ülkesi olacak.

 

İLK DEFA BİR NATO ÜLKESİNE SATILDI

 

Türkiye daha önce de Bayraktar TB2 ihracatında bulunmuştu. Bayraktar TB2'ler Katar, Ukrayna ve Azerbaycan'a satılmıştı. Libya, Suriye, Dağlık Karabağ'da etkin olarak kullanılan SİHA'lar beğeni kazanmıştı. Bu tedarikle birlikte Türkiye, bir NATO ülkesine ilk defa SİHA ihracatı gerçekleştirmiş oldu.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: siha, polonya, türkiye, nato
Yorumlar
Haber Yazılımı