Haber Detayı
22 Mart 2021 - Pazartesi 08:50 ABONE OL Google News
 
Türk Lirasında Sert Düşüş
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda başkan değişikliğinin ardından sığ işlemlerde dolar/TL kuru ilk fiyatlamalarda önceki haftanın kapanışına göre büyük bir yükseliş kaydetti.
EKONOMİ Haberi
Türk Lirasında Sert Düşüş

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınması, Türk Lirası'nın güne yüzde 17 değer kaybıyla başlamasına neden oldu. Haftayı 7.20 seviyesinde kapatan dolar–TL kuru, pazartesi gününün ilk dakikalarında uluslararası piyasalarda 8.40 seviyesini aştı. Sabah saatlerinde ise dolar-TL 7.8 ile 8 bandı arasında hareket ediyor.

Merkez Bankası’nda (TCMB) başkan değişimiyle, zor ve yeni kazanılmaya başlanan kredibilitenin yerini soru işaretlerine bırakmasıyla TL dolar karşısında yüzde 9’un üzerinde tarihi bir değer kaybı ile işlem görüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplam 875 baz puan faiz artışına giden Naci Ağbal'ı Merkez Bankası başkanlığı görevinden alırken, yerine kendisi gibi yüksek faizi eleştiren Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'yu atadı.

 

KIRŞEHİR'DE SON DURUM 

 

 

GRAM ALTIN YILBAŞINA GERİ DÖNDÜ

Gram altın fiyatları, geçen haftaya 420 TL civarında başladıktan sonra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizi 200 baz puan artırmasından sonra dolar/TL’deki düşüşü takip ederek 403 TL’ye kadar gerilemişti.

TCMB başkanlığında yapılan değişiklik sonrasında yüzde 10’dan fazla yükselen dolar kuru ile birlikte gram altın fiyatları, geçen hafta kapanışa göre yüzde 10’dan fazla yükselerek 439 TL civarında bulunuyor.

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir, döviz, altın
Yorumlar
Haber Yazılımı