Haber Detayı
20 Kasım 2022 - Pazar 14:32 ABONE OL Google News
 
TSK'dan Suriye ve Irak'ta Terör Yuvalarına Hava Harekatında Son Durum
Türk savaş uçakları Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik hava harekatı düzenledi. Milli Savunma Bakanlığı, Suriye ve Irak'a hava harekatı düzenlendiğini duyurdu. MSB resmi hesabından, "Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor" açıklamasını yaptı.
DÜNYA Haberi
TSK'dan Suriye ve Irak'ta Terör Yuvalarına Hava Harekatında Son Durum

Milli Savunma Bakanlığının (MSB) sosyal medya hesabından "Hesap zamanı! Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor!" paylaşımı yapıldı. 
Paylaşımda, bir Türk savaş uçağının pistten kalkış anına ilişkin fotoğrafa da yer verildi.

Milli Savunma Bakanlığı, Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından üs olarak kullanılan bölgelere "Pençe-Kılıç Hava Harekatı" yapıldığını bildirdi.
Bakanlıktan, gece saatlerinde gerçekleştirilen hava harekatına ilişkin yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:


"PKK/KCK/YPG ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek; Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak, terörü kaynağında yok etmek maksadıyla; Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın 51'inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından ülkemize saldırılarda üs olarak kullanılan bölgelere Pençe-Kılıç Hava Harekatı icra edilmiştir."

 

MSB'DEN YENİ AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı Pençe Kılıç harekâtıyla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Açıklamada "TSK'nın Suriye ve Irak'ın kuzeyine başlattığı Pençe Kılıç Hava Harekatı kapsamında toplam 89 hedef imha edildi, çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi" ifadelerine yer verildi.

 

 

ABD VE YPG'NİN ORTAK TATBİKAT KARARGAHI VURULDU

Suriye ile Irak’ın kuzeyine gece eş zamanlı başlatılan Pençe Kılıç Harekatı’nın ayrıntıları netleşmeye başladı. Harekâtta ilk olarak, geçtiğimiz ay ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı üst düzey generallerin katılımıyla YPG’li teröristlerle birlikte Şırnak Cizre’nin karşısındaki Al Malikiyah kasabasına bağlı Teqil Beqil köyündeki sözde karargâh ve cephane deposu vuruldu.

Sözcü'den Özgür Cebe'nin haberine göre ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CEMTCOM) General Michael Curilla'nın da katılımıyla ABD'li askerler ile YPG'li teröristler geçtiğimiz Eylül ayında sınırımızdan 4 kilometre içeride ağır silahlarla bu köyde ortak tatbikat gerçekleştirmişti. Zırhlı araçlara ise terör örgütünün simgeleyen paçavralar ile ABD bayrakları asılmıştı.

Curilla, YPG'li teröristlerden brifing aldıktan sonra da SDG'nin tepesindeki isim olan terörist elebaşı Ferhad Abdi Şahin ile görüşüp “Birlikte çalışmaya devam edeceğiz” açıklamasını yapmıştı. Ardından da öldürülen teröristler için taziye mesajı yayımlamıştı.

TSK'NIN VURDUĞU YERLER

Türk Hava Kuvvetleri uçaklarının Irak ve Suriye'de gerçekleştirdiği nokta atışlarda terör örgütüne büyük zarar verdiği ifade edildi. Vurulan yerler ise şöyle:
Suriye/Ayn el Arab
 Suriye/Ayn İsa
 Suriye/Ayn Dagne
 Suriye/Derbesiye
 Suriye/Tel Rıfat
 Suriye/Maranez
 Suriye/Malikiye
 Suriye/Minnig Havalimanı
 Irak/Asos
 Irak/Süleymaniye
 Irak/Sincar
 Irak/Kandil
 Irak/Senkeser

 

ABD KORUMASINDAKİ MAZLUM KOBANİ'DEN TÜRKİYE'YE TEHDİT

PKK/YPG terör örgütünün Suriye'deki bir numaralı ismi olan Mazlum Kobani de saldırı sonrası açıklama yaptı. Suriye'de ABD korumasında olan Mazlum Kobani Türkiye'yi tehdit ederek, "Bu bombalama hiç kimsenin lehine değil. Büyük bir felakete  yol açmamak için her türlü çabayı gösteriyoruz ama savaş çıkarsa sonuçlarından herkes etkilenecek" diye ifade etti. 

 

MSB GÖRÜNTÜ PAYLAŞTI

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik hava harekatının ilk görüntülerini paylaştı. Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Terör yuvaları tam isabet vuruşlarla yerle bir ediliyor." ifadesine yer verildi. Paylaşımda ayrıca, terör hedeflerinin vurulduğu anlara ilişkin görüntüler yer aldı.

 

BAKAN AKAR'DAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanı Akar Pençe-Kılıç Hava Harekatı ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

"Ülkemizin ve milletimizin güvenliğine kastedenlerden yaptıklarının hesabını bugüne kadar sorduk, sormaya devam edeceğiz. Teröristlere ait barınak, sığınak, mağara, tünel, depolar büyük bir başarıyla tahrip edildi. Terör örgütünün sözde karargahları da tam isabetle vuruldu."

 

 

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: TSK'dan, Suriye, ve, Irak'ta, Terör, Yuvalarına, Hava, Harekatında, Son, Durum,
Yorumlar
Haber Yazılımı