Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 11:57 ABONE OL Google News
 
Tiroid Hastalıklarında Beslenme
DİĞER Haberi
Tiroid Hastalıklarında Beslenme

Tiroid bezi nefes borusunun önünde bulunan ve metabolizma hızının ayarlayan ana hormonun üreticisidir. Sağlık için anahtardır. Tiroid bezi tiroid hormonunu, üretir,  salgılar ve depolar. Anahtar olan bu hormonda doku ve organların çalışması için elzemdir.

Özellikle kadınlarda yaygın olan tiroid fonksiyon bozukluğunun nedeni bilinmemektedir. Kadınların doğum sorası veya menopoz döneminde tiroid fonksiyon bozukluklarına eğilimleri artmaktadır.

Cinsiyetten bağımsız olarak Tiroid Fonksiyon Bozukluğunda risk altında olan kişiler;

Ailenizde tiroid sorunları varsa (hipotiroidi ve hipertiroidi, tiroid kanserleri)

 Tip 1 diyabet gibi bir otoimmün hastalığınız varsa (hipotiroidi ve hipertiroidi)

  60 yaş üstündeyseniz (hipotiroidi ve hipertiroidi)

Kişisel öykünüzde tiroid hastalığı varsa veya tiroid ameliyatı geçirdiyseniz

 Down veya Turner sendromunuz varsa (hipotiroidi)

Kişisel öykünüzde lityum kullanımı mevcut ise (hipotiroidi)

İlaçlarla aşırı miktarda iyot almışsanız (hipertiroidi ve hipotiroidi )

 Radyasyon tedavileri görmüş veya boyun bölgenize ışınlama (radyoterapi) yapılmışsa.

Beyaz ırk ve Asyalılar diğer ırklardan üç kat daha fazla risk altındadır.

İYOT EKSİKLİĞİ

İyot, tiroid hormonu üretiminde, fetüsün(rahimdeki bebek) ve yeni doğan bebeğin gelişiminde temel bir unsurdur ve yaşamın tüm evrelerinde sağlık açısından vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. İyot, tiroksin(T4) ve triiyodotironini (T3) içeren tiroid hormonlarının üretiminde anahtar bileşendir. Tiroid hormonları, vücudun enerjiyi optimum şekilde kullanmasına, gerekli ısıda kalmasına ve beynin, kalbin, kasların ve diğer organların gerektiği gibi çalışmasında önemlidir. Neredeyse tüm ülkelerde tuzlara iyot eklenmesine yönelik küresel bir kampanya, bugün dünya da ailelerin tahminen %68'inde iyotlu tuz kullanımıyla sonuçlanmıştır.

 YETERLİ VE DENGELİ BESLENİN

Metabolik süreçlerin sürdürülebilmesi, ideal vücut ağırlığının korunması, kronik hastalıklarım önlenmesi için temel şart; yeterli ve dengeli beslenmektir. Besin gruplarını dengeli tüketerek, tiroit hormonunu üretimi ve salınımı için gerekli iyot, selenyum gibi minerallerin yeter düzeyde alınması sağlanır. Yeterli ve dengeli beslenmeye ek günde en az 2 litre (8-10 bardak) su tüketimi, sindirim ve dolaşım işlevlerini düzenleyerek tiroit bezi işlevlerini desteklemektedir.

BALIK YEMEYİ İHMAL ETMEYİN

Balık, deniz ürünleri, keten tohumu ve ceviz gibi besinler omega-3 yağ asitlerinin kaynağıdır. Balık ve deniz ürünleri tiroit hormonunun yapısına katılan, iyot ve selenyumun bir arada bulunduğu en iyi kaynaktır. Omega-3 yağ asitleri, tiroit işlevlerinde sorun olan bireylerde ortaya çıkabilen kalp damar ve şeker hastalığından korunmada etkili olabilmektedir. Haftada 2 kez tercihen yağlı balık tüketimi, hem iyot hem selenyum hem de omega-3 yağ asitlerinin alımına katkı sağlar.

 YETERLİ DÜZEYDE POSA ALIN Besinlerin ince bağırsaklarda sindirilmeyen bölümü diyet posasını oluşturur. Yeterli ve dengeli beslenerek günde 25-30g posa alınması önerilmektedir. Meyve, sebze, kuru baklagil ve tam tahıllara beslenme düzeninde yer verilerek yeterli posa alınabilir. Yeterli posa alımı, tiroit işlevlerinin sürdürülmesi veya tiroit sorunlarına eşlik edebilen kalp-damar veya şeker hastalıklarından korunmada oldukça önemlidir.

Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: Tiroid, Hastalıklarında, Beslenme,
Yorumlar
Haber Yazılımı