Haber Detayı
30 Mart 2022 - Çarşamba 11:23 ABONE OL Google News
 
Tıp Fakültesinde Hayvan Deneyi Laboratuvarı Kuruldu
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde deney hayvanları laboratuvarı kuruldu.
EĞİTİM Haberi
Tıp Fakültesinde Hayvan Deneyi Laboratuvarı Kuruldu

 Laboratuvarın tüm akademik düzeylerde öğrencilerimize ve üniversitemizdeki bilimsel çalışmalara önemli katkılar sağlayacağını belirten KAEÜ Tıp Fakültesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Yusuf Kenan Dağlıoğlu kurulan laboratuvar hakkında bilgiler verdi.

 

 

BÖLGESİNDE ÜS OLMA NİYETİNDE

Deney Hayvanları Laboratuvarına ilk olarak deney hayvanlarının soy başı fare ve sıçanı kök üretim için sağladıklarını kaydeden Prof. Dr. Yusuf Kenan Dağlıoğlu, Tıp Fakültesi bünyesinde böyle bir oluşumun başlamasının öğrenciler için avantaj olduğunu bildirdi. Tıp fakültesi dışında veterinerlik, diş kimliği eczacılık, gıda, ziraat fakültelerinin de bu hizmetten fayda göreceğini anımsatan Dağlıoğlu, kendilerinin İç Anadolu Bölgesindeki üniversiteler arasında deneysel hayvanlar konusunda bir üs olma niyetinde olduklarını söyledi. Dağlıoğlu, deneysel olarak çalışma yapabilmek için diğer birimlere bir kurs programı açacakları bilgisini de verdi.

 

 

SEÇMELİ DERS OLARAK VEREN İLK ÜNİVERSİTE

Türkiye’de Tıp Fakülteleri arasında ilk defa kendilerinin ‘’Deney Hayvanları’’ dersini seçmeli ders olarak verdiklerini belirten Prof. Dr. Yusuf Kenan Dağlıoğlu, bu sayede öğrencilerin bilimsel yatkınlıklarına becerilerine ve yeni denenecek fikirlerine destek olacak bir akademik anlayış içerisinde olduklarını ifade etti. Dağlıoğlu, canlı dokularda bir takım çalışmalar yapmanın ve bunu hocalarıyla birlikte tartışmalarının öğrenciler açısından bilimsel bir avantaj oluşturacağına dikkat çekti.

 

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir,tıp fakültesi,deney laboratuvarı
Yorumlar
Haber Yazılımı