Haber Detayı
18 Eylül 2020 - Cuma 20:33 ABONE OL Google News
 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Ahlik Haftası İçin Kırşehir'e Geldi
33. Haftalık Haftası kutlamaları Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın katılımıyla düzenlenen ödül töreninin ardından sona erdi.
- Haberi
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Ahlik Haftası İçin Kırşehir'e Geldi

Bakan Pekcan, Kırşehir Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi'nde düzenlenen 33'üncü Ahilik Haftası Kutlamaları programına katıldı. Programda, Kırşehir Valisi İbrahim Akın,Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, AK Parti Ankara Milletvekili Hacı Turan,  Kırşehir Milletvekilleri Metin İlhan ve Mustafa Kendirli, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Turgut Aslan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile çok sayıda davetli katıldı.

 

 

'ULAŞAMAYACAĞIMIZ HEDEF YOK'

 

Programda konuşan Bakan Pekcan, Türkiye'nin gelişme ve kalkınma yolunda emin adımlar attıklarını söyleyerek, "Sağlıktan ekonomiye kadar, tüm kritik alanlarda ön plana çıkarak ülkemizin hak ve menfaatleri doğrultusunda çekinmeden hareket ediyoruz. Esnaf ve sanatkarlarımızın mesleklerini en iyi şekilde icra edebilmeleri, toplumsal huzurumuz açısından son derece önemli ve gereklidir. Biz de devlet politikalarını bu anlayış doğrultusunda şekillendiriyoruz. Bu doğrultuda adımlar atıyoruz. Esnafımıza mümkün olan en etkin hizmeti sunmanın gayreti içerisinde oluyoruz. 375 bin esnafımızın 3,5 milyar liralık kredisini ödedik. Hep birlikte devlet millet dayanışması içerisinde aşamayacağımız engel, ulaşamayacağımız hedef yok" dedi. 

 

 

EKİCİOĞLU'DAN BİRLİK BERABERLİK VE KARDEŞLİK VURGUSU

 

Yüzyıllar öncesinde Ahi Evran-ı Veli’nin Kırşehir’de başlatmış olduğu Ahiliğin, hem geçmişte hem de günümüzde toplumsal yaşam içerisindeki önemine vurgu yapan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu İSE törende gerçekleştirdiği konuşmada: ‘’Tarihimize baktığımızda Anadolu’nun büyük değerlere ve insanlara ev sahipliği yaptığına şahit oluyoruz. Birlik, beraberlik ve kardeşlik ilkeleri ile harmanlanmış Ahilik kültürü, yaklaşık 800 yıl önce yine bu topraklarda, toplumun daha iyiye, daha güzele ulaşma çabasının müthiş bir örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Anadolu’nun orta yerinde toplumsal adalet ve toplumsal birliğin gelişmesi için mücadele veren ve hemşehrisi olmaktan onur duyduğumuz Ahi Evran-ı Veli’nin önderliğinde gelişen Ahilik Teşkilatı, başta esnaflar olmak üzere toplumun bütün kesimine haktan ve doğrudan yana durmayı öğütlemiştir.

 

 

Hacı Bektaş-ı Veli, Aşık Paşa ve Yunus Emre gibi döneminin bilge şahsiyetleri ile birlikte Anadolu aydınlanmasına öncülük eden Ahi Evran-ı Veli, toplumsal düzenin ve birliğin sağlanması için farklı bir bakış açısı geliştirmiş, kooperatifçilik gibi kurumlarla toplumsal yaşam içerisinde birlikte üretmenin, adaletli bölüşmenin ve dayanışma kültürünün gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. 

Geliştirmiş olduğu Ahilik sistemi ile Anadolu uygarlığına büyük katkı sağlamış olan Ahiler; alın terine ve emeğe saygılı, dürüst, yiğit, paylaşımcı ve cömert kişilikleri ile kendilerinden sonraki kuşaklara örnek olmuş, geçmişten geleceğe ve yerelden evrensele bir kültür köprüsü inşa etmişlerdir.

12. yüzyıldan günümüze uzanan Ahilik felsefesi ve bize sunduğu değerler içerisinde yer alan üretim anlayışı, adalet duygusu ve çalışkan olma meselesi, toplumsal birliğimizin ve toplumsal kalkınmamızın sağlanması konusunda bizim için hala bugün de önemini korumaktadır. 

Cumhuriyetimiz’in ilk yıllarında; savaştan yeni çıkmış, yoktan var olma mücadelesi veren bir millete seslenen Mustafa Kemal Atatürk, Ahilik felsefesi içerisinde yer alan; daha çok çalışıp, daha çok üretme anlayışından yola çıkarak, ‘’Bir tek şeye ihtiyacımız var, çalışkan olmak!’’ sözünü söylemiştir. Evet, çalışkan olacağız, üretken olacağız, dürüst olacağız, adaletli olacağız ve Anadolu’dan Dünya’ya yayılan bu eşsiz değerleri gerçek anlamıyla özümseyerek bugüne ve geleceğimize güvenle bakacağız.

Ahilik felsefesi, Anadolu’nun mayası olan dayanışmayı, kardeşliği ve iyi ahlakı simgelemektedir. Ahilik, bir meslek etiği olduğu kadar aynı zamanda bir kardeşleşme ve dayanışma geleneğidir. Zorlu şartlar altında Anadolu insanının yaratmış olduğu bu kültürü ve bu eşsiz mirası geleceğe taşımak en büyük görevlerimizden biridir.

Bu sorumluluğumuzun bilinciyle Anadolu’nun büyük ereni Ahi Evran-ı Veli’yi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor, başta esnafımız olmak üzere bütün ticaret erbabının ve halkımızın 56. Esnaf Bayramı ve 33. Ahilik Haftası’nı kutluyor, hepinize saygılarımı sunuyorum. ‘’ dedi.

 

 

Ahilik Onur Ödülü, Ahilik Hizmet Ödülü ile Yılın Ahisi, Yılın Kalfası ve Yılın Çırağı ödüllerinin verildiği tören yapılan konuşmaların ardından sona erdi. 

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: Ticaret, Bakanı, Ruhsar, Pekcan, Ahlik, Haftası, İçin, Kırşehir'e, Geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı