Haber Detayı
23 Ocak 2021 - Cumartesi 20:07 ABONE OL Google News
 
Terör Örgütü YPG'yi Silahlandıran General ABD'nin Yeni Savunma Bakanı Oldu
ABD'de Biden yönetiminin yeni savunm bakanı Lloyd Austin DAEŞ ile mücadele kılıfı altında terör örgütü PYD/YPG'yi silahlandıran isim olarak biliniyor.Lloyd 2015 yılında Eğit-Donat projesi kapsamında Hirfanlı'da eğitilen ÖSO birliklerini denetlemek için Kırşehir'e de gelmişti.
DÜNYA Haberi
Terör Örgütü YPG'yi Silahlandıran General ABD'nin Yeni Savunma Bakanı Oldu

4 yıl önce ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM) bir numaralı ismi olan Austin, 2016 yılında emekli olmuştu. Biden’ın aday gösterdiği Austin, Senato tarafından da onaylanarak Pentagon’un başına geçen ilk siyahi isim oldu.

 

 

Eylül 2015’te Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’nde soruları yanıtlayan Austin, ABD’nin YPG’ye destek verdiğini kabul eden ilk askeri yetkili oldu. Austin, ABD Özel Harekat Güçleri’nin, YPG ile temas halinde olduklarını, danışmanlık ve yardım sağladıklarını ancak sıcak çatışmalara girmediklerini öne sürdü.

 

 

Irak’ta DAEŞ’in kontrolü altında bulunan bölgelerin geri alınması için başlatılan askeri operasyonların hazırlığında da yer alan ve Eğit-Donat prgramını da yürüten Austin, bu dönemde Türkiye’yi de birkaç kez ziyaret etti.

 

KIRŞEHİR'E DE GELMİŞTİ

 

Biden'ın Savunma Bakanı olan Austin , ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı sıfatıyla , Eğit-Donat Projesi kapsamında Kırşehir'in Kaman ilçesindeki askeri tesislerde incelemelerde bulunmuştu.

 

 

2015 yılında 4 helikopterle Kaman ilçesi Hirfanlı köyündeki Şehit Tuğgeneral Bahtiyar Aydın Kışlası'na gelen General Lloyd Austin, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarından ilk etapta 300 kişinin eğitim göreceği, eğit-donat ve silah sistemleri de dahil yapılan anlaşma kapsamında askeri tesislerde incelemelerde bulunmuştu.

 

O dönem Günışığı Dergisinde söz konusu ziyaret ile ilgili yapılan haber

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: abd, lloyd austin, savunma bakanı, ypg, daeş
Yorumlar
Haber Yazılımı