Haber Detayı
14 Ekim 2020 - Çarşamba 20:56 ABONE OL Google News
 
Sığınmacılar İstenmediği İçin Bir Okulda Toplatıldı İddiası
Kırşehir'de yabancı uyruklu öğrencilerin istenmedikleri için tek bir okula topladıkları iddia edildi.Milli Eğitim Müdürlüğü ise yaptığı açıklama ile söz konusu iddiayı yalanladı.
EĞİTİM Haberi
Sığınmacılar İstenmediği İçin Bir Okulda Toplatıldı İddiası

Evrensel Gazetesinden Birkan Bulut'a konuştuğu belirtilen ve isimleri verilmeyen baazı öğretmenler , Kırşehir’de yaşayan Irak, Afganistan ve Suriyeli ailelerin çocukları, diğer okullarda istenmemeleri nedeniyle bir okulda toplandıklarını iddia ettiler. Böyle bir ayrımcılığın kabul edilemeyeceğini anlatan öğretmenler, bunun çocukların Türkiye’ye uyum sağlamalarını engellediğini söylerken,  İl Milli Eğitimden müfettişlere kadar idarecilere durumu anlattıklarını ama bir adım atılmadığını öne sürerek yıllardır devam eden bu ayrımcılığın bir an önce sona erdirilmesini istediklerini belirttiler.

 

"'Dolu' diyerek buraya gönderiyorlar"

İddiaya göre ; Bir yıla yakın süre bir okula misafir olan Ömer Aydın İlkokulu öğrencilerinin arasına diğer okullardan gönderilen başka sığınmacı çocuklar da katılılıyor. Ardından sığınmacı çocuklar yeni bir okula naklediliyor. Sığınmacı çocukların halen eğitim gördüğü bu binaya herhangi bir T.C. vatandaşı çocuk nakledilmediği öne sürülüyor. İkametgahları nedeniyle başka okula kaydı düşen sığınmacı öğrencilerin velilerine ise “Kontenjanımız doldu” ya da “Türkçe bilmediği için zorlanır” denilerek Ömer Aydın İlkokuluna kayıt yaptırmaları istendiği söyleniyor. Böylece sadece sığınmacı çocukların olduğu, ilkokul ve ortaokuldan oluşan okulun mevcudu 1000’e ulaştı.

 

"Uyum sağlamaları engelleniyor"

 

Yaşanan sorunların her geçen yıl arttığına dikkat çeken öğretmenler, öncelikle çocukların sığınmacı olması nedeniyle bu şekilde izole edilmesinin hiçbir şekilde kabul edilebilir yanı olmadığını vurguluyor. Irak, Afganistan ve Suriye’den gelen öğrencilerin aynı okulda toplanmasının Türkiye’ye uyum sağlamasını engellendiğini belirten öğretmenler, ayrıca öğrencilerin gördüğü ayrımcılığın kendi aralarında da farklı ülkelerden olmaları nedeniyle sürdüğüne dikkat çekiyor.

 

"Durumu iyi olanlar başka okullara yazdırabiliyor"

 

Başka okullarda birkaç sığınmacı çocuğun olduğunu ama genelde durumu iyi olan ailelerin kayıt yaptırabildiğini anlatan öğretmenler, sığınmacı çocukların kendi okullarına yönlendirilmesiyle artan nüfus nedeniyle her şubenin 5’e çıktığına dikkat çekiyorlar. Sabah ve öğlen olmak üzere ikili eğitim yapılsa da yetemediklerini belirten öğretmenlerden biri “Okulumuzun başarılı olduğu söyleniyor ama kaç öğrencimizin lise sınavına girdiği ve kaç puan aldığına bakılsa gerçek görülecek. Son liseye giriş sınavına kaç kişi girdi? Pandemi ortaya çıkınca da öğrencilerimizin çoğunu derse katamamaya başladık. sığınmacı veliler de bu durumdan oldukça şikayetçi ama bizim gibi onlar da korkuyorlar” dedi.

 

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDEN YALANLAMA

 

Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğünden konu ile ilgili yapılan açıklamada, kent genelinde okul çağında 3 bin 732 yabancı uyruklu çocuk olduğu, bunlardan 2 bin 917'sinin merkez ve ilçelerdeki okullarda eğitimine devam ettiği belirtildi.Merkez ilçedeki 2 bin 728 yabancı uyruklu çocuğun; 5 anaokulunda 18, 27 ilkokulda 1286, 18 ortaokulda 1063 ve 13 lisede 361 çocuk olmak üzere toplam 63 okulda eğitim gördüğü aktarılan açıklamada, bu öğrencilerden 1254'ünün Öğretmen Ömer Aydın İlkokulu ve Ortaokuluna devam ettiği kaydedildi."Kırşehir'de yabancı uyruklu öğrencilerin bir okulda toplandığı" iddiasının gerçeği yansıtmadığı vurgulanan açıklamada, "Bahsi geçen okulumuz sadece yabancı uyruklu öğrencilerimize tahsis edilmiş olmayıp, talep eden bütün öğrenciler kayıt yaptırabilmektedir." ifadesine yer verildi.Açıklamada, yabancı uyruklu çocukların okullaşma oranının yüzde 78 olduğu belirtildi.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir, eğitim, sığınmacılar
Yorumlar
Haber Yazılımı