Haber Detayı
30 Mayıs 2016 - Pazartesi 11:55 ABONE OL Google News
 
Şeyh Edebali Cami'sine Görkemli Açılış
DİĞER Haberi
Şeyh Edebali Cami'sine Görkemli Açılış

Osmanlı Devletinin manevi mimarlarından Şeyh Edebali adına yaptırılan Cami ve Külliye Açılışı ile Anma Programı düzenlendi.

Mucur ilçesinin İnaç Köyü'nde yer alan Şeyh Edebali Camii bahçesinde düzenlenen programa Vali Necati Şentürk, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Mucur Kaymalamı Muhammet Önder, Mucur Belediye Başkanı Ali Şahin, Şeyh Edebali Derneği Başkanı Ramazan Karacaoğlu, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda konuşma yapan Vali Necati Şentürk, Osmanlı Devletinin Manevi Mimarlarından Şeyh Edebalı'yı rahmetle andıklarını söyledi.

Şeyh Edebalı'nın "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" sözüyle devlet adamlarına en güzel öğüdü verdiğini belirten Valimiz Sayın Necati Şentürk, "Şeyh Edebali'nin 'Ey Oğul, insanlar vardır, şafak vaktiyle doğar, akşam ezanında ölürler.' sözü çok anlamlıdır. Şeyh Edebalı'yı anma programını hazırlayanlara teşekkür ediyor, bugün açılışını gerçekleştireceğimiz cami ve külliyenin ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum." dedi.

Program, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci'nin de yaptığı konuşmanın ardından cami ve külliyenin açılışı ile sona erdi. Kırşehir Belediyesi Mehmet Takımı gösterisi ile başlayan anma programı Kuran-ı Kerim okunması ile devam etti. Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma Merkezi Müdürü, Öğretim Görevlisi Kazım Ceylan tarafından Kırşehir'den Cihan Devletine Şeyh Edebali konulu konuşma yapılan programda katılımcılara yemek de ikram edildi.
Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: Şeyh, Edebali, Cami'sine, Görkemli, Açılış,
Yorumlar
Haber Yazılımı