Haber Detayı
20 Eylül 2022 - Salı 21:05 ABONE OL Google News
 
Seyfe Gölü Tamamen Kurudu
27'si nesli tükenme tehlikesinde bulunan 187 kuş türüne ev sahipliği yapmasıyla Türkiye'nin önemli sulak alanlarından biri olan ve yaklaşık 10 bin 700 hektarlık alana sahip Seyfe Gölü, temmuz ayından itibaren tamamen kurudu.
GÜNDEM Haberi
Seyfe Gölü Tamamen Kurudu

Suya sahip olduğu dönemlerde başta flamingo olmak üzere, turna, ördek, angut gibi kuşlara ev sahipliği yapan, Kırşehir'in Mucur ilçesi sınırlarındaki Seyfe Gölü, kış ve ilkbahar aylarında yağan kar ve yağmur sularıyla canlansa da uzun yıllardır temmuz aylarından itibaren aşırı sıcak nedeniyle tamamen kuruyarak sessizliğe büründü.

 

 

Yaz aylarında yağışların olmaması ile birlikte bilinçsiz tarım ve Mucur İlçe merkezi için temiz su kaynağı olarak kullanılması sonucu gölü besleyen Seyfe, Horla, Yenidoğanlı ve Malya pınarlarının kuruması nedeniyle göl adeta "tuz tarlası"na dönüyor. Yaz aylarında gölü ziyarete gelen az sayıda kişi de bu duruma üzülüyor.

 

 

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sultan Kıymaz Seyfe Gölü Kuş Cenneti'nin su seviyesinin kuraklığa bağlı 1998-2022 yılları arasında uzun yıllar ortalamasının altında kaldığını dile getirdi.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: seyfe gölü
Yorumlar
Haber Yazılımı