Haber Detayı
20 Ekim 2020 - Salı 11:13 ABONE OL Google News
 
Seyfe'den Sonra Kızılırmak'ta da Kuraklı Tehlikesi
Kuş cenneti Seyfe Gölünün ardından Türkiye'nin en uzun ve en önemli havzasına sahip Kızılırmak da kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya.Hatta birçok noktada toplu balık ölümleri yaşanıyor.
YAŞAM Haberi
Seyfe'den Sonra Kızılırmak'ta da Kuraklı Tehlikesi

Neşet Ertaş'ın ''Kızılırmak can inciltme sen bugün Mübarek günlerde sel bayram eder.'' mısralarına konu olan Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak'ta kuraklık ve suların çekilmesiyle birlikte toplu blaık ölümleri yaşanmaya başladı.Türkiye'nin en büyük barajlarından Hirfanlı Barajının can kaynağı ve sulama sulama ve balıkçılıkta önemli yeri olan Kızılırmak'ta ki kuraklı gittikçe gün yüzüne çıkıyor.

 

Kızılırmak'ta ki Kuraklı Havadan Böyle Görüntülendi

Sivas'tan doğup İç Anadolu topraklarını sulayan Kızılırmak'ta sular çekilince toplu balık ölümleri yaşanmaya başladı. Kırıkkale halkı için özellikle sulama ve balıkçılıkta önemli yeri olan Kızılırmak yatağındaki suların çekilmesiyle kuru bölgeler oluşması da dikkat çekti. Tarım arazilerini sulayan Kızılırmak, aşırı sıcaklar ve baraj kapaklarının da kapanması nedeniyle debisi oldukça düşük akmaya başladı. Kızılırmak'ın kıyılarında alüvyonlar ortaya çıktı, adacıklar oluştu.

 

 

Olta balıkçılığı yapan Ahmet Aktan , "Eskiden Kızılırmak çok akardı biz çocukken. Adı üstünde kızıl akardı. O vakitler çok balık tutardık eskisi gibi gür akmıyor. Bir baktık ırmağın kenarında hep ölü balık yazık günah. İnsan acıyor ben de bir olta balıkçısı olarak. O da Allah'ın yarattığı bir varlık. Her yer ölü balık kaynıyor. Irmak kesikte olsa az bir şey akıyor. Havasızlıktan ölmedi zannetmiyorum kesinlikle zehir bıraktılar. Yazık günah" dedi.

 

 

Uzunluğu 1355 kilometre olan Kızılırmak, Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Aksaray, Çankırı, Çorum ve Samsun illerinden geçerken çok sayıda dere ve çayın sularını toplayarak Bafra Burnu'ndan Karadeniz'e ulaşır. Başlıca kolları Delice Irmağı, Devrez ve Gökırmak'tır.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kızılırmak, kırşehir
Yorumlar
Haber Yazılımı