Haber Detayı
09 Temmuz 2021 - Cuma 22:59 ABONE OL Google News
 
Şemsi Yastıman İçin Anma Gecesi Düzenlendi
27 yıl sonra defnedildiği Lapseki'den alınan naaşı Kırşehir'de defnedilen ünlü ses ve saz sanatçısı Şemsi Yastıman için anma programı düzenlendi.
KÜLTÜR Haberi
Şemsi Yastıman İçin Anma Gecesi Düzenlendi

1994 yılında İstanbul'da hayata gözlerini yuman ve Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde defnedilen ünlü ses ve saz sanatçısı Şemsi Yastıman, memleket hasreti şiiri ve düzenlediği Helebiş Geceleri ile biliniyordu.Sürekli olarak Kırşehir'e olan hasretini dile getiren Şemsi Yastıman'ın naaşının Kırşehir'de defnedilmesi için ailesi ile irtibata geçen Kırşehir Belediyesi'nin girişimleriyle 8 Temmuz tarihinde Lapseki'den naaşı alınan Şemsi Yastıman , 9 Temmuz tarihinde Kırşehir'de bulunan imaret mezarlığında buluna Şeyh Süleyman Türkmani türbesi yanına defnedildi.

 

 

71 yaşında vefat eden Şemsi Yastıman için İmaret Camisin'de mevlit okutuldu.Daha sonra Ahilik Haftası kapsamında Şemsi Yastıman'ın kurucusu olduğu Ahilik Vakfı'nın da katılımlarıyla Ahi Evran Külliyesi'nde etkinlik düzenlendi.Düzenlenen etkinlikte Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve Kırşehir Valisi İbrahim Akın'a şed kuşatıldı.

 

 

Kırşehirli Ozan Şemsi Yastıman için Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde bulunan Kırşehir Kültür Evi'nde anma programı gerçekleştirildi.Kent Konseyi tarafından hazırlanan belgesel gösterimi , ses sanatçılarının birbirinden güzel türküleri seslendirdiği programda ayrıca Şemsi Yastıman'ın ''Memleket Hasreti'' şiirin adı geçen Kırşehir'e özgü yiyecekler ikram edildi.

 

 

Kırşehir Valisi İbrahim Akın ve Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu'nun katıldığı anma programında Kırşehir Kültürüne ve geçmişine ait hikayelere ve hatıralara da yer verildi.

 

 

Program sonunda Şemsi Yastıman'ın oğlu Sinan Yastıman tarafından Vali İbrahim Akın ve Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu'na , '' Türk'ü anlamak için Türkü dinlemek gerek'' yazılı hat yazısı hediye edildi.

 

 

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir haber, şemsi yastıman, sinan yastıman
Yorumlar
Haber Yazılımı