Haber Detayı
18 Mayıs 2021 - Salı 22:40 ABONE OL Google News
 
Selahattin Ekicioğlu'ndan Seher Ünsal'ın İddialarına Cevap , ''Aynı Aileden 4-5 Kişi Alındı Vicdanına Sormuş mu?''
Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, AK Parti İl Başkanı Seher Ünsal'ın bazı sözleşmeli personellerin işten çıkarılma iddialarına cevap verdi.
SİYASET Haberi
Selahattin Ekicioğlu'ndan Seher Ünsal'ın İddialarına Cevap , ''Aynı Aileden 4-5 Kişi Alındı Vicdanına Sormuş mu?''

Kırşehir Belediyesi daha önce birçoğu Belediye Başkanı, Milletvekili, Kadın Kolları Başkanı yakını ve akrabası olan sözleşmeli personellerin sözleşmelerini işe alım şartlarına uymadıkları gerekçesiyle uzatmayarak söz konusu personellerle  yollarını ayırmıştı.Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli ise aralarında kız kardeşi ve yeğeinin de bulunduğu sözleşmesi uzatılmayan personeller ile ilgili basın açıklamasında bulunmuştu.O personellerden bir kısmı mahkeme yoluyla işlerine geri döndü ancak Kırşehir Belediyesi söz konusu programcı kadroları için işe alınan personellerin gerekli şartları sağlamadığını gerekçe göstererek 9 kişinin sözleşmelerini bu yıl başında uzatmadı ve tekrar yollarını ayırdı.

 

SEHER ÜNSAL'DAN AÇIKLAMA

 

AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal ise sosyal medyadan yaptığı açıklamada , '' Garibanın ekmeği ile oynamayın. Taahhütleriniz ile yaptıklarınız birbirini tutmuyor. Seçim meydanlarında kimseyi işinden etmeyeceğiz diye söz verdiniz. Mahkeme kararına rağmen hayır mübarek bayram öncesi işlerine dönen personelleri işten çıkarmak hangi sosyal belediyeciliğe sığmaktadır?Her fırsatta adalet, hak, hukuk ve insan haklarından bahsedenler, göreve geldiklerinde mahkeme kararlarını dahi tanımaz oldular. '' diyerek çeşitli iddialarda bulundu.

 

SELAHATTİN EKİCİOĞLU ,'' AYNI AİLEDEN 4-5 KİŞİ ALINMASINI VİCDANINA SORMUŞ MU ?

 

Seher Ünsal'ın iddiaları ile ilgili ''Sayın AKP İl Başkanı, kamuoyunu yanıltıcı nitelikte gerçek dışı bilgiler ve mesnetsiz iddialarla dolu açıklamasıyla gündemi meşgul etmek istemiştir. '' diyen Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu sözlerine şu şekilde devam etti ; 

 

''HERHANGİ BİR İŞTEN ÇIKARMA YOK''

 

Sayın AKP İl Başkanı yapmış olduğu açıklamada, bizim mahkeme kararlarını hiçe sayarak haksız yere işten çıkarma işlemleri gerçekleştirdiğimizi iddia etmektedir. Oysa ki; herhangi bir işten çıkarma işlemi gerçekleştirilmemiştir. Sözleşmeli personeller ile ilgili durum mali yıl ile sınırlıdır ve söz konusu mali yıl için sözleşmeler yenilenmemiştir.

 

''YASAL OLARAK GEREKLİ NİTELİKLERİ TAŞIMIYORLAR''

 

Bahsedilen programcı kadrosu ile ilgili; 16330 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslar ek 4 sayılı cetvelin sözleşmeli personel pozisyon unvanları ile asgari nitelikleri gösterir cetvelde programcı olarak çalışacak kişiler için; ‘’Yükseköğretim kurumlarının bilgisayar programcılığı ile ilgili bölümlerinden en az önlisans düzeyinde mezun olmak MEB onaylı sertifika sahibi olmak ve en az D düzeyinde KPDS veya herhangi bir yabancı dil bilgisine sahip olmak şartları aranmaktadır.’’ ibaresi bulunmaktadır. Mahkeme kararına istinaden sözleşmeler imzalandıktan sonra programcı kadrosundaki sözleşmeli personellerden istenilen programcı kadrosuna dair belgelerin olmaması ve yasal olarak işe alınma açısından gerekli niteliklerin tam olarak taşınmadığının tespit edilmesi ile sözleşmeler yasal olarak feshedilmiştir. 

 

''AYNI AİLEDEN 4-5 KİŞİ ALINDI, VİCDANINA SORMUŞ MU ?''

 

İş başına geldiğimiz günden beri en çok önem verdiğimiz konuların başında liyakat meselesi gelmektedir. Liyakatı önemsediğini iddia eden Sayın AKP İl Başkanı, bizden önce kendi dönemlerinde Belediye’ye işe alımı gerçekleştirilen 990 kişinin hangi liyakat ve beceri esaslarına göre işe alımının gerçekleştiğini ve neden aynı aileden 4-5 kişinin işe alındığını vicdanına sığınıp da sormuş mudur acaba? 

 

Sayın AKP İl Başkanı,  Belediye işçilerimizin maaşlarına yapmış olduğumuz zamlar, sizin döneminizde Banka promosyon ücretlerinin işçiler için 600 TL, memurlar için 2200 TL belirlenmiş olmasına rağmen bu dönem işçi-memur için hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün çalışanlarımıza 3760 TL olarak belirlememiz garibanın ekmeği ile oynamadığımızın da ayrıca ispatı niteliğindedir.   

 

''İLÇE BELEDİYELERİNDE AYNI HASSASİYETİ GÖSTERDİNİZ Mİ ?'' 

 

Mahkeme kararına rağmen işten çıkarmaların olduğunu gerçek dışı bir biçimde beyan eden ve bunun sosyal belediyeciliğe sığmadığını söyleyen Sayın AKP İl Başkanı; Cumhur İttifakı (AKP-MHP) Belediyeleri’nde yaşanan işten çıkarmalar ve özellikle MHP’den AKP’ye geçen Kaman, Mucur ve Çiçekdağ ilçe Belediyeleri’ndeki işten çıkarmalar ile ilgili durumlara mahkemelerin verdiği siyasi kararlar hakkında aynı hassasiyeti gösteriyor mu,  merak ediyoruz.

 

''6 MİLYON TL'YE YAPACAĞINIZ İŞİ 600 BİN TL'YE MAL ETTİK''

 

Biz kimsenin dedikodusuna, gerçek dışı söylemlerine, mesnetsiz iddialarına aldırmadan Kırşehir halkının bize layık gördüğü bu görevi en iyi şekilde yapmanın gayreti içindeyiz. Kaynakları har vurup harman savurmadan, yetimin, garibin hakkını kimseye yedirmeden; sizin döneminizde 1.5 milyon TL olarak öngörülen köprüyü 150 bin TL’ye yapmanın, sizin 6 milyon TL’ye yapacağınız işi 600 bin TL’ye mal etmenin ve arttırdığımız kaynakları şehrimizin yeniden yapılanmasına harcayarak, daha güzel ve yaşanılır bir Kırşehir için hizmet etmenin haklı gururunu yaşadığımızı bildiriyor, bütün hemşehrilerime saygı ve sevgilerime sunuyorum.

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir, selahattin ekicioğlu , seher ünsal
Yorumlar
Haber Yazılımı