Haber Detayı
08 Aralık 2020 - Salı 23:22 ABONE OL Google News
 
Selahattin Ekicioğlu , ''İnsanca ve Hakça Bir Düzen İstiyoruz''
Kırşehir Belediyesi , Disk Genel İş Sendikası ile düzenlediği imza töreni ile çalışanlarına yüzde 40'a varan maaş zammını onayladı.Buna göre yüzde masa başı işlerde çalışan personeller yüzde 15'lik bir zam alırken , orta düzey saha çalışanlarına yüzde 25 ve Ağır işlerde çalışan personellere ise yüzde 35'lik zam yapıldı.Sosyal hakların iyileştirilmesiyle birlikte Belediye çalışanlarının maaşlarında yüzde 40'a varan bir iyileştirmeye gidildi.
GÜNDEM Haberi
Selahattin Ekicioğlu , ''İnsanca ve Hakça Bir Düzen İstiyoruz''

Kırşehir Belediyesi’ni 462 Milyon TL borç ile devralan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu pandemi koşullarına rağmen bu borcu 100 Milyon TL azaltarak 362 Milyon TL’ye indirdi.İlk geldiği tarihte Kırşehir Belediyesi’nin mali durum tablosunu binaya astıran Ekicioğlu, belediye bütçesinin her ay 3 Milyon TL’lik açık verdiğini açıklamıştı.Gereksiz israfın önüne geçtiklerini belirten Ekicioğlu önce bütçe denkliğini daha sonra ise her ay 2 Milyon TL’lik bütçe fazlası elde etmeyi başardıklarını açıklayarak bunu da emekçilerle paylaşacaklarının müjdesini verdi.

 

 

Kırşehir Belediyesi ve DİSK Genel İş Sendikası ile yapılan imza töreninde konuşan Ekicioğlu , ‘’ Zor şartlarda çalışan mesai arkadaşlarımızın hakkını gözeterek emekçilerimiz için yüzde 15 ile yüzde 35 arasında zam yapıyoruz. Bunun yanında sosyal haklarla birlikte Kırşehir Belediyesi bünyesinde ağır işlerde çalışanların maaşlarında yüzde 40'a varan bir iyileştirmeye gidildi. Daha önce Ramazan ve Kurban Bayramı’nda 75'er TL olan bayram ikramiyeleri 500'şer TL'ye çıkarıldı. Buna 1 Mayıs İşçi Bayramı da dahil edilerek bir yıl içinde ödenecek ikramiye sayısını üçe çıkarıldı. Böylece Kurban ve Ramazan Bayramları ile 1 Mayıs İşçi Bayramında olmak üzere toplam 1500 TL ikramiye olarak dağıtılacak.Günlük yemek ücretleri de günlük 3 TL'den 10 TL'ye çıkarıldı, yine 3 çocukla sınırlı olmak kaydıyla çocuk parası  25 TL'den 50 TL'ye, yine öğrenci yardımında da artış sağlandı.’’ dedi.

 

 

 

Hiçbir çalışana sendika noktasında baskı yapmadıklarını vurgulayan Ekicioğlu, ‘’ Çünkü sendikalı olmak bir çalışanın hakkıdır ve dolayısıyla bir insani haktır. Bugün burada DİSK Genel İş Sendikası ile Toplu Sözleşmemizi imzalıyoruz. Kırşehir Belediyesi 1000’e yakın işçi ve 200 kadar da memur olmak üzere 1200 kişinin çalıştığı bir kurum.2019 yılında göreve geldiğimizde Belediyenin mali durumunu kontrol ettiğimizde 14 Milyon TL’ye yakın bir geliri ve 17 Milyon TL civarında bir gideri vardı. Yani ortalama 3 Milyon TL civarında açık veriyordu. Şu anda ise pandemi koşullarına rağmen bütçemiz 2 Milyon TL fazla veriyor. Tabi bu işimizi yapmıyoruz anlamına gelmesin. Biz asli görevlerimizi yerine getirirken gereksiz harcamaları devre dışı bırakarak tasarruf ile birlikte önce bütçe denkliği daha sonra ise bütçe fazlasını sağladık. Tabi ki bütçe fazlasını da paylaşmak gerekiyordu , verimliliği artırmak gerekiyordu. Paylaşılan şey çoğalır. Türkiye koşullarını değerlendirdiğimiz zaman yaptığımız zamın bile yetersiz olduğunu düşünüyorum.

 

 

Türkiye’de ki gelir adaletsizliği noktasına değinen Ekicioğlu , ‘’ Türkiye’de milli gelirin yüzde 55’lik kısmını yüzde 1’lik dilim alıyor arkadaşlar. Türkiye’de halkın yüzde 99’u ise gelirin yüzde 45’ini paylaşıyor. Avrupa’yı baz alırsak üst düzey zenginlerin bulunduğu yüzde 1’lik kesimin milli gelirden aldığı pay yüzde 14-15’leri geçmiyor.Ortada Türkiye’de ki gelir dağılımında bir adaletsizlik olduğu gerçeği var. Biz buradan yola çıkarak sendikacı arkadaşlarımızla masaya oturduk. Biz fazla veren bütçemizin yüzde 50’lik kısmını personelimize vermeyi düşündük. Paylaşımın olmadığı yerde, bencillik , adaletsizlik , yoksulluk , demokrasiden yoksun bir toplum ortaya çıkar. Kırşehir Belediyesi olarak bizi ilgilendiren siyaset değil insanca ve hakça bir düzen.Bu düzeni de hep birlikte  kuracağız diye düşünüyorum.’’ İfadelerini kullandı.

  

 

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: Selahattin, Ekicioğlu, ,, ''İnsanca, ve, Hakça, Bir, Düzen, İstiyoruz'',
Yorumlar
Haber Yazılımı