Haber Detayı
28 Şubat 2018 - Çarşamba 09:33 ABONE OL Google News
 
''Şeker Fabrikaları Satılsın'' Diyen Kardeşim ! İYİ OKU !
DİĞER Haberi
''Şeker Fabrikaları Satılsın'' Diyen Kardeşim ! İYİ OKU !

Şeker Fabrikalarının satılmasını isteyen kardeşim ! Senin dış ticaret açığından haberin var mı ? Özelleştirilsin , firmalar üretsin diyorsun ama senin ithalatla üretim yapan sanayiciden haberin var mı ? Senin Cargill Raporundan , mısır şurubundan , nişasta bazlı şekerden haberin var mı ? 18 yıldır , satarak finanse edilen bir ekonomi var önümüzde. Satarak ödediğimiz borçları yine ödemek için şeker fabrikalarının satıldığından haberin var mı ? Borçlarımızı ancak üreterek ödeyebiliriz , satarak değil ! Bunun bilincinde misin ? Bu dış ticaret açığı giderek arttıkça bizim de borçlarımız artacak. Satılacak bir şey kalmadığı zaman ne yapılacak ?

***

Akşam TRT'de şeker fabrikalarının özelleştirilmesini değerlendiren Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Yiğit Bulut diyor ki ; ''Cumhurbaşkanımız yaşadığı sürece şeker fabrikaları kapanmayacak.İnsanlar nişasta bazlı şeker tüketmeyecek.'' Allah uzun ömür versin de bu ülkenin kaderi Cumhurbaşkanının yaşamasına mı bağlı ? Böyle konuşabilen adamlar bu ülkenin Cumhurbaşkanına nasıl danışmanlık edebiliyor anlamak güç !

Bize Cumhurbaşkanından sonrası için kim garanti verebilir.

Bunu diyen zat daha öncede 'Kuzey Irak referandumla Türkiye'ye katılacak' demişti.Gördük !

***

  Ben doğru yapılan özelleştirmeye asla karşı değilim.Avrupa'da ve diğer ülkelerde de yapıldığı gibi. Devlet artık işlerliğini yitirmek üzere olan kurumları özel sektöre devreder buradan gelen kaynakla da daha ağır teknolojilere ve sanayilere yönelir ya da özel sektörü bu noktada sübvanse ve teşvik eder. Peki Türkiye'de ne yapılır ? Zarar eden kurumlar da kar eden kurumlar da özel sektöre satılır.Çünkü acil paraya ihtiyaç vardır. Evet kısa vadede rahatlayacağız ama uzun vadede bu borçlar yine önümüze çıkacak. Halbuki en başından beri kısa vadede sıkıntı çekerek özelleştirmelerden gelen kaynaklarla üreticiyi dışa bağımlılıktan kurtaracak ağır sanayi hamleleri gerçekleştirilseydi, Yarı mamül ve hammadde üreten kuruluşlarımız olsaydı.Bugün dış ticaret açığımız da olmazdı.Kısa vadede olmasa da uzun vadede bu borçlarımızı daha sağlıklı ödeyebilirdik ve sonrası için de kaynak tasarruf etmeye başlayabilirdik. Ancak hep beraber yaşayıp göreceğiz ki ! Dışa bağımlılık nedeniyle yine borçlanacağız ve yine bir yerleri satarak buna kaynak sağlayacağız. Bunu sadece ben söylemiyorum.Açın izleyen Erbakan Hoca da aynı şeyleri söylüyor.

***

İşin bir diğer boyutu, Cargill Raporu ! Cargill şirketi , Şeker fabrikalarımızın rakibi olan, şeker sektörümüzü tasfiye ederek pazarını ele geçirmeye çalışan, şeker fabrikalarımızın ürettiği pancar yerine mısır şurubu üreten bir şirkettir. Böyle bir şirketin hazırladığı , ''şeker sektörünüz zarar ediyor, satın, kapatın.'' raporuyla hareket etmek hangi aklın işidir anlamak güç. Şu an Türk Ordusu bu emperyalistlere karşı canını ortaya koyarken kalkıp Amerikalı bir tekelin isteği doğrultusunda harekete etmek nasıl bir fikriyattır ? Amerikalı bir general gelse dese ki , ''Zeytin dalı harekatı yanlıştır.Bu harekat derhal bitirilmeli.'' Suriye'den çekilecek miyiz ? Bu konu iyice irdelenmeli ve ona göre hareket edilmeli.Aksi halde ilerisi için görüntü pek de iç açıcı değil !      
Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: ''Şeker, Fabrikaları, Satılsın'', Diyen, Kardeşim, !, İYİ, OKU, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı