Haber Detayı
18 Mart 2020 - Çarşamba 00:00 ABONE OL Google News
 
Sağlık Bakanı Koca'dan Son Dakika Açıklaması : İlk Ölümlü Vaka Yaşandı
- Haberi
Sağlık Bakanı Koca'dan Son Dakika Açıklaması : İlk Ölümlü Vaka Yaşandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Son Dakika Açıklamasında bulundu.Bakan Koca Koronavirüsten dolayı Türkiye'de ilk ölümün yaşandığını açıkladı.Toplam vaka sayısının ise 98 olduğunu açıkladı.

İŞTE BAKAN KOCA'NIN AÇIKLAMALARI

90 gün direndiğimizi ifade etmiştim. Olayın Çin'de ortaya çıktıktan sonra sorunun niteliğini ilk kavrayan ülkelerden biriyiz. Koronavirüsü bir pandemi senaryosunu öngörerek değerlendirdik. Nitekim çok geçmeden konu bu şekilde tanımlandı. İnsanlık bu tablonun içindeyken tüm dünyayla yoğun ilişkiler içinde olan Türkiye'nin kendini tümden yalıtması imkansızdı. 7 gün önce size ilk vakayı açıklamıştım. 

Virüs solunum yolu üzerinden bulaşıyor. Temas, virüse aradığı fırsatı sunuyor. Kalabalık ortamlar en riskli yerler. Çocuklar ve gençler virüsü kolayca kapabiliyor fakat hastalık tablosu nadiren görülüyor. Ölüme nedense rastlanmıyor. Yetişkin yaş gruplarında sonuç yaşın ilerlemesine göre değişebiliyor. Bu hastalıkta ölüm oranı sanılanın çok altındadır.

Geç saatlerde bulunmam özel bir durum nedeniyledir. Bu cümleyi bu toplumun Sağlık Bakanı olmak yanında bir hekim olarak da kurmak istiyorum: Koronavirüsle mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettim. Toplumu temsilen onu en yakın kişilerdenim. Kendisi 89 yaşındaydı. Virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldı. 

Bugün yapılan testlerde pozitif sonuç 51 kişidir. Toplam hasta sayımız 98 olmuştur. Pozitif kısmın büyük sonucu iyileşmeyle sonuçlanıyor. 

Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: Sağlık, Bakanı, Koca'dan, Son, Dakika, Açıklaması, :, İlk, Ölümlü, Vaka, Yaşandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı