Haber Detayı
26 Nisan 2019 - Cuma 11:37 ABONE OL Google News
 
Sadece Pilav Dağıtarak Bu Kültür Tanıtılamaz
DİĞER Haberi
Sadece Pilav Dağıtarak Bu Kültür Tanıtılamaz

Buram buram tarih kokan tarih ve sağlık merkezi Kırşehir coğrafi ve stratejik olarak Türkiye’nin göz bebeği bir yerleşim konumuna sahip..! Türkiye’nin tam merkezi.
Ahi Evran, Aşık Paşa, Cacabey, Yunus Emre, Hacı Bektaş-i Veli, Muharrem Ertaş ve Neşet Ertaş Şemsi Yastıman gibi daha niceleri saygı değer insanlar yetiştirmiş. Ozanlar diyarı şirin Kırşehir her türlü özelliğe güzelliğe sahiptir. Şifa kaynağı termal suları, ilim ve bilim yuvası tarihi hazineleri kısa makaleyle anlatılacak gibi değil. Vakit ayırıp mevcut kaynak kitapları okumak tarihi yerlerini gidip tek tek incelemek gerekir.
***
Ahi Evran anlamak için dünyadaki ticari sanayi esnaf ve sanatkarları incelersek ne kıymetli bir bilgine sahip olduğumuzu anlarız. Dünya’da ilk defa esnaf ve sanatkarlar odasını kuran, Ahi Evran Efendimiz ekonomik üretim acısından çok büyük değerimizdir. Sadece pilav dağıtarak bu kültür tanıtılmaz. Bu kültür Ahi Evran üniversitesinde ayrı bir eğitim tanıtım kürsüsü kurularak kuşaktan kuşağa ulusal ve uluslar arası seminer konferans ve fuarlar festivaller düzenleterek anlatarak aktarılarak olur.” Önce ahlâklı insan ol, insanlığa hizmet edecek insan yetiştir.”
*
Türk diline büyük katkısı olan Türkçe yazarak dilimizi koruyan Aşık Paşa, Yunus Emre gibi Türk Dili Edebiyatımızı daha derin inceleyerek Hacı Bektaş-i Veli’nin medeni çağdaş ve bir o kadar da humanist dünya’ya bakış açısını önyargısız inceleyerek sevgi saygı hoş görü dilini kullanıp uygulayarak Evrende sesimizi duyura biliriz.
*
Cacabey Medresesini daha derin inceleyip mevcut kaynak bilgileri toplayıp gök biliminde biz de varız diyebilmeliyiz.Türk gençlerinin bir Japon, Hintli, Çinli Koreli, Rus gencinden ne eksiği var? Tembellik kader değil tembellik bir hastalıktır. Çin Seddini o gün çektiren atalarımızla övünmek; Bu günüleri ancak altın harflerle teknolojiyi iyi bilerek olur. Yazılım, donanım dijital teknoloji frene basmadan büyük bir rakâbetle gidiyor. “Uyan Türk genci” Bilim’de sanat’ta fizik ve kimya’da bilgisayar teknolojisin de tıp ve matematik de geri kalma.!!
**
Neşet Ertaş’ın yolcu Türküsünü daha iyi anlayıp vatan ve milletimiz için Kırşehir’i kültür, sanat, sağlık, ticaret merkezi yaparak. Hedef yıllık 2 milyon yerli yabancı turisti çekecek imkanlara sahibiz. Kapadokya bölgesi bir zamanları Kırşehir bölgesine aitti..!
*
Konya’nın bir Mevlânası var yıllık turist sayısı takriben 2.5 milyon. Kırşehir’de yok yok. O zaman Ahi Evran Üniversitesi iyi beyin gücü yetiştirip gençlerimizin umut güven kaynağı ilim bilim yuvası olmalı.
Üreten beyinler yetiştirilmeli, dijital çağ da halen bahaneler üreten değil vizyonlu kişiler geleceğimiz gençlere sahip çıkıp Kırşehir’i marka şehir yapmalı eğer bunu yapamazsanız tembellik hastalığından kurtulamazsınız.
“Üretmeyen uluslar üretimin aracı gereci olur.”
*
Kırşehir için el ele çağrısı ile bahar geliyor, her liseli üniversiteli öğrenci okullarından mezun oluncaya kadar her yıl 1 ağaç dikmeli bu ağaçların bazıları öğrencilerimize kuruyemiş (erik, kayısı,badem, ceviz, üzüm) vitamin olarak tekrar geri dönmeli diye düşünüyorum
Saygı ve Sevgilerimle

Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: Sadece, Pilav, Dağıtarak, Bu, Kültür, Tanıtılamaz,
Yorumlar
Haber Yazılımı