Haber Detayı
07 Aralık 2021 - Salı 16:20 ABONE OL Google News
 
Sadece Kırşehir'de Değil, İç Anadolu Bölgesi'nde Tek
Kırşehir'de, Aşıkpaşa Tabiat Parkı'nın yanında,çok sayıda üretim ve eğitim birimine sahip Kırköy Kampüs projesi hayata geçiyor.Tamamlanmak üzere olan proje ile ilgili konuşan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu , ''Sadece Kırşehir'de değil İç Anadolu Bölgesi'nde tek proje'' ifadelerini kullandı.
GÜNDEM Haberi
Sadece Kırşehir'de Değil, İç Anadolu Bölgesi'nde Tek

Kırşehir Belediyesi'ne ait 110 bin metrekareli katı atık depolama alanı rehbilite edildi.Üzerinde önce Kırköy Kampüsü'ne başlanan projeye bir de mesire ve piknik alanı eklendi.Çok sayıda üretim ve eğitim birimi yanında kafe, köy konağı,bungalov evler, atölyeler, ahırlar bulunan Kırköy kampüsünde dezavantajlı gruplar ve aileleri misafir edilecek.Burada üretim,satış,spor ve sanat akitiviteleri yapacak olan dezavantajlı gruplar için geliştirilen proje Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından da destekleniyor.

 

 

Proje ile engelli çocuklar başta olmak üzere dezavantajlı gruplar için tarım ve hayvancılıktan el sanatlarına üretime katkı yapacakları atölyeler, aileleriyle kalabilecekleri misafirhaneler, köy kahvesi ve meydanı, ürünlerini satabilecekleri birimler, amfi tiyatro ve birçok spor aktivitesinin yapılacağı alanlar yer alacak.. Köy konağı, köy meydanı, amfi tiyatro, küçük ve büyükbaş hayvan ahırları, tavuk çiftliği, el sanatları gibi atölyelerz, misafirhaneler var.

 

 

İÇ ANADOLU BÖLGESİNDE TEK

KırKöy Kampüsü ile ilgili bilgi veren Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu , ''Kırköy Projesi sadece Kırşehir’de değil İç Anadolu Bölgesinde tek olan bir proje.Burası 60 yıllık katı atık depolama merkeziydi.Biz burayı rehabilite ettik ve Kırköy adında bir proje hazırladık.Ahiler Kalkınam Ajansı’nın da desteği ile bu projeyi hayata geçiriyoruz ve şuanda bitme aşamasında." dedi.

 

 

''ÇOK FAZLA BETON YAPI YOK''

Alanda çok fazla beton alan olmadığına vurgu yapan Ekicioğlu "Bungalov evlerden misafirhanelerimiz ve atölyelerimiz var. Beton ve taş yapı çok az. 110 bin metrekarelik iki proje içinde 10 bin metrekare ancak kapalı alan var. Diğer alanlar tamamen yeşil, mesire ve piknik alanları. Burayı üreten çocuklarımız ve aileleri için yaşam alanı haline getirerek hem üretim yapma hem de ürünlerini satma imkanı sunacağız. Projemizin içinde köy meydanında restoran, kahvehane, çay ocakları, satış birimleri var. Buradan yararlanacaklar, üreteceği yumurtayı, sütü, peyniri, yoğurdu, domatesi, biberini satma imkanı da bulacak'' şeklinde konuştu.

 

Kırköy Kampüsüne ek olarak inşa edilen mesire ve piknik alanı

 

Dezavantajlı grupların üretimden kopması ve eve kapanmasının kendilerini rahatsız ettiğini belirten Ekicioğlu sözlerini şöyle sürdürdü :

''Ben her zaman ortak akılla yöneteceğimizi söyledim.Bir projeyi hayata geçirmeden önce toplumun bütün kesimlerini dinliyoruz.Aileler ile görüştük ve böyle bir proje geliştirdik.Burada üretim atölyelerimiz var, hayvancılık için ahırlarımız var , engelli çocuklarımıza hem eğitim vereceğiz hem de üretimin içerisine dahil edeceğiz.Marangoz atölyesinden tutun da , mantar çadırlarına kadar çok sayıda üretim birimi olacak.Burada üretip burada satışını da gerçekleştireckler.Böylece aile bütçesine de katkıda bulunabilecekler.

 

 

Kırköy kampüs alanı 50 bin metrekareden oluşuyor.Bir de bu arazinin devamı olan 60 bin metrekarelik alanda da mesire alanı projemizi hayata geçiriyoruz.Böylece daha önce katı atık alanı olarak kullanılan  110 bin metrekarelik bu araziyi aynı zamanda yeşillendirere insanların nefes alacağı  üretim ve eğitim alanına dönüştürüyoruz.''

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: Sadece, Kırşehir'de, Değil,, İç, Anadolu, Bölgesi'nde, Tek,
Yorumlar
Haber Yazılımı