Haber Detayı
28 Nisan 2021 - Çarşamba 22:39 ABONE OL Google News
 
Prof. Dr. Barış Özdal, '' Göç Ettirilen Ermeniler İçin Tehcir İfadesinin Kullanılması Yanlış''
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarafında düzenlenen ''Türkiye Ermenistan İlişkilerinde Güncel Gelişmeler'' konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Barış Özdal Ermenilere yönelik herhangi bir tehcir söz konusu olmadığını çünkü tehcirin farklı ülkeler arasında olduğunu belirtti.
GÜNDEM Haberi
Prof. Dr. Barış Özdal, '' Göç Ettirilen Ermeniler İçin Tehcir İfadesinin Kullanılması Yanlış''

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Joe Biden'ın skandal ''soykırım'' açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Biden'a sayılarla cevap vererek sözde ''soykırım'' iddiasını kesin dille reddederek , terör örgütü Ermeni Taşnak ve Hınçak çetelerinin Müslüman Türk ve Kürt'leri katlettiğini açıklamıştı.Söz konusu tartışma ülke gündemindeki yerini korurken Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Uluslararası İlişkiler  ve Medeniyet Araştırmaları Topluluğu'nun katkılarıyla ''Ermeni ve Türkiye İlişkiler'' üzerine bir konferans düzenledi.

 

 

Uludağ Üniversitesi'nden Prof. Dr. Barış Özdal'ın konuşmacı olarak katıldığı ve AYDEP sistemi üzerinden düzenlenen   ''Türkiye Ermenistan İlişkilerinde Güncel Gelişmeler'' konulu konferansa Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi İktisadi İdarİ Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nur Çetin,  Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Öner Akgül ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferansta açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Barış Özdal , Türkiye'nin bu iddialar noktasında özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nin baskısına boyun eğmemesi ve dik durması gerektiğini ifade etti.

 

''TEHCİR KULLANIMI YANLIŞ''

 

Özdal, 1915 yılında Ermenilerin Osmanlı toprakları içerisinde yer değiştirildiğini belirterek ''Tehcir'' ifadesinin kullanılmasının yanlış olduğunu çünkü bu ifadenin farklı ülkeler arasında meydana gelen bir göç ya da göç ettirme durumu olduğunu vurgulayarak bunun yerine ''hukuki olarak sevk ve iskan'' ifadesinin kullanılmasının daha doğru olacağını belirtti.

O dönemde Osmanlı toprakları içerisinde yerleri değiştirilen Ermenilerin tehcir değil hukuki şekilde sevke tabi tutulduğunu özellikle belirten Özdal , sevk edilen Ermenilerin ise Osmanlı Devleti'ne karşı isyan çıkarılan bölgelerden seçildiğini , Rusya'nın da özellikle Ermenilerin isyan çıkardığı bölgelerde Osmanlı Devleti topraklarına saldırdığını açıkladı.

Özdal ayrıca Türkiye'nin uluslararası anlamda tezlerinin tutarlı ve kararlı olması açısından bütüncül bir perspektifle olaya yaklaşılması gerektiğini ve argümanlar noktasında da bu yaklaşımı baltalayıcı farklı iddialarda bulunmanın gereksiz olduğunu vurguladı.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: barış özdal, nur çetin, öner akgül, burak güneş
Yorumlar
Haber Yazılımı