Haber Detayı
01 Aralık 2022 - Perşembe 00:27 ABONE OL Google News
 
Polis Memurundan Uygur Türklerine, ''Süpüreceğiz, Sınır Dışı Edeceğiz''
Çin'de, karantina adı altında kapıları kapatılan binada 44 Türk yanarak ölmüştü. Uygur Türkleri Çin Başkonsolosluğu önünde protesto eylemi için toplandı. Bir Polis, “birazdan süpüreceğiz hepinizi, sınır dışı edeceğiz sizi” diyerek tehdit etti.
DÜNYA Haberi
Polis Memurundan Uygur Türklerine, ''Süpüreceğiz, Sınır Dışı Edeceğiz''

 

Uygur Türkleri, bugün sabah saatlerinde İstanbul'un Sarıyer ilçesinde bulunan Çin konsolosluğu önünde eylem düzenledi. Polisin müdahale ettiği eylemde bir polis memurunun “Birazdan zorla süpüreceğiz hepinizi aşağıya…Gözaltına alacağız, sınır dışı ederiz sizi” sözleri tepkilere neden oldu. Siyasi parti liderlerinin tepki gösterdiği görüntülere karşı İçişleri Bakanlığı açıklama yaptı.

 

DAVUTOĞLU, BAHÇELİ'YE SESLENDİ

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Çin konsolosluğu önünde Uygur Türklerinin eylemine yapılan polis müdahalesinde ortaya çıkan görüntülere tepki gösterdi.

Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye seslenerek, “Sayın Bahçeli, himayenize aldığınız İçişleri Bakanına bir sorun! Türk kimliğini ve dilini korudukları için zulüm gören Uygur kardeşlerimize sahip çıkanlara Ankara'nın göbeğinde yapılan bu muamele töremize sığar mı? Yoksa bu işler Perinçek'e mi devredildi?” ifadelerini kullandı.

 

BABACAN: SİZ ÇİN POLİSİ MİSİNİZ?

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da tepkisini, “Uygurların zulme uğramasına sessiz kalanlar ‘ezilenlerin gür sesi’ olduğunu iddia etmesin. Hele zulmü protesto edenlere ‘Sizi süpüreceğiz’ diyen adaletten falan hiç bahsetmesin. Siz Uygur kardeşlerimize baskı uygulayan Çin polisi misiniz?” diye dile getirdi.

 

BAKAN SOYLU ÖZÜR DİLEDİ, TAHKİKAT BAŞLATILDI

Tepkiler üzerine açıklama yapan Bakan Soylu, şunları söyledi:

“Bugün sabah saatlerinde İstanbul'da, Çin Konsolosluğu önüne protesto için giden Uygur Türkü kardeşlerimizin yolu kapatması üzerine, bölgenin güvenliğini sağlamakla sorumlu arkadaşımızla vuku bulan tartışma bizleri üzmüştür.

Elbette ki her ülkenin büyükelçiliğinin güvenliğini sağlamak görevimiz ve sorumluluğumuzdur. Arkadaşlarımızın titizliği bu yüzdendir.

Ancak güvenliği sağlarken kullanılan bazı ifadeler, kastı aşmıştır. Böylesi hassas bir görevde bu şekilde ifadeler kullanmamalıyız. Türk Soylu kardeşlerimize, uzun dönemli ikametten vatandaşlığa kadar nüfus ve vatandaşlık birimlerimizde kurulan özel ofislerle hassasiyet gösteriyoruz, göstermek durumundayız.

Bu vesileyle üzüntümüzü ve özrümüzü tekrar belirtiyor, konuyla ilgili tahkikatın başladığını ifade etmek istiyoruz. “

 

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

*Bugün saat 05.00 sıralarında Sarıyer İlçemizde bulunan Çin Konsolosluğu önünde toplanan bir grup şahıs tarafından, izinsiz gösteri yapmak amacıyla yol kapatılmak istemiştir.

*İzinsiz gösteri yapmak amacıyla toplanan grubun yol kapatma girişimi güvenlik güçlerimizce önlenmiştir. Gruba yapılan ikazlar sırasında kullanılan bazı ifadeler yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermiş ve kastı aşmıştır.

*Kardeşlerimizi incitmek için değil, gösteri yasağını hatırlatmak için ikaz yapılmıştır. Gösteri yasağı hatırlatması ve tedbir her ne kadar vazifemiz ise de kullanılan ifadeler üzüntüye sebebiyet vermiştir. Konu ile ilgili çalışmalar hassasiyetle takip edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: uygur türkleri
Yorumlar
Haber Yazılımı