Haber Detayı
27 Ağustos 2020 - Perşembe 23:06 ABONE OL Google News
 
Önce Türk Tarihini Öğrenin
TRT Haber'in ''Türklerin Zafer Ayı'' olarak yaptığı paylaşımda Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile ilgili bilgilerde hatalar göze çarparken ''Türk Zaferi'' olarak paylaşılan savaşların bir kısmının iki Türk Ordusu arasında geçmiş olmasına da büyük tepki gösterildi.
KÜLTÜR Haberi
Önce Türk Tarihini Öğrenin

TRT Haber’in dünkü özel yayınında “Ağustos Türklerin zafer ayı” olarak sunuldu ve ve Malazgirt, Otlukbeli, Çaldıran, Mercidabık ve Belgrad’ın fethi ve Büyük Taarruz zafer olarak sayıldı. Fakat iki sayfa halinde hazırlanan grafiğin ilk bölümünde 30 Ağustos’un yer almaması sosyal medyada tepki çekti.

 

Oysa yayında 30 Büyük Taaruz ve Başkomutanlık Meydan Muahrebesi de grafiğin ikinci bölümünde ekrana getirildi. Ancak hatalı bir biçimde. Ekrana gelen grafikte “29 Ağustos 1521 Büyük Taaruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı” ibaresi yer aldı.Daha sonra hatasını farkeden TRT Haber, sosyal medya hesaplarından grafiğin düzeltilmiş halini paylaştı.

TRT DAHA SONRA YAPILAN HATAYI BÖYLE DÜZELTTİ

 

ÖNCE TÜRK TARİHİNİ ÖĞRENİN

TRT Haber'in paylaşımlarına göserilen bir diğer tepki de Türklerin Zaferleri arasında gösterilen savaşların bir kısmının iki Türk ordusu arasında gerçekleşmesi nedeniyle oldu.İlk paylaşımda gösterilen Otlukbeli Savaşı Osmanlı Devleti İle Akkoyunlu Devleti arasında gerçekleşirken ,  Çaldıran Savaşı yine Osmanlı Devleti ile Safevi Devleti arasında Mercidabık Savaşı ise Osmanlı Devleti ile Memluklu Devleti arasında gerçekleşti.Yani TRT'nin Türklerin Zafer Ayı diye yaptığı paylaşımdaki savaşların bir kısmı Türk Ordusuyla diğer Türk Ordusu arasında gerçekleşti.Bu Savaşların Osmanlı Devleti'nin zaferi olduğunu belirten sosyal medya kullanıcıları, ''Türk'ün zaferi Türk olmayana karşı kazanılan savaştır, önce Türk Tarihi öğrenin.'' tepkisinde bulundu.

 

 

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: türk tarihi, başkomutanlık meydan muharebesi, malazgirt zaaferi, otlukbeli savaşı, çaldıran savaşı
Yorumlar
Haber Yazılımı