Haber Detayı
06 Haziran 2022 - Pazartesi 10:36 ABONE OL Google News
 
Nureddin Nebati, ''Dar Gelirli Hariç Çarklar Dönüyor''
AK Parti’nin hafta sonu gerçekleşen kampında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor” ifadelerini kullandı.
EKONOMİ Haberi
Nureddin Nebati, ''Dar Gelirli Hariç Çarklar Dönüyor''

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’de ekonomi yönetiminin enflasyonu düşürmek için sert tedbirler almak yerine büyümeyi tercih ettiğini belirtti.

 

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AK Parti’nin hafta sonu gerçekleşen kampına dair bir köşe yazısı kaleme aldı.

 

Burada Nebati’nin bir sunum yaptığını aktaran Selvi, bakanın şu ifadeleri kullandığını yazdı:

“Dövizi düşürmek için yüksek faiz artışı yapabilirdik. Ama o zaman üretim bundan olumsuz etkilenirdi. Biz bir yol ayrımına gittik. Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Yoksa enflasyonu düşürmek için çok sert tedbirler alabilirdik. Yüksek faiz artışı yapardık. O zaman üretim dururdu. Kur korumalı TL’ye geçerek bir yandan doları frenledik. Diğer yandan üretimi ve büyümeyi tercih ettik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor. Büyümeyi tercih ettiğimiz için büyüme rakamları iyi geliyor, büyüme istihdama da olumlu olarak yansıyor. Ama biz dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik gelirlerini arttırıcı düzenlemeler yapıyoruz. Böylece onları enflasyonun karşısında korumaya çalışıyoruz.”

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: nureddi nebati,çarklar
Yorumlar
Haber Yazılımı