Haber Detayı
24 Eylül 2021 - Cuma 19:18 ABONE OL Google News
 
Neşet Ertaş'ın Oğlu Hüseyin Ertaş ''Film Yapılmasını Biz Değil Babam İstemiyordu''
Büyük Ozan Neşet Ertaş'ın ölümünün 9. yıl dönümü münasebetiyle Kırşehir'de düzenlenen panelde konuşan oğul Hüseyin Ertaş ,film yapılmamasını kendilerinin değil yaşarken Neşet Ertaş'ın istemdiğini belirterek , ''zorla zorbalıkla yapılan işin adı başka şeydir'' dedi.
GÜNDEM Haberi
Neşet Ertaş'ın Oğlu Hüseyin Ertaş ''Film Yapılmasını Biz Değil Babam İstemiyordu''

Modaratörlüğünü Adnan Yılmaz'ın yaptğı ''Anılarla Neşet Ertaş Sohbetleri'' panelinde konuşan Hüseyin Ertaş , babası Neşet Ertaş'ın yapılması planlanan filmi ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi ; 

''AİLENİN KARŞI ÇIKTIĞI BiLGiSi DOĞRU DEĞİL BABAMIZ İSTEMİYORDU''

Bizim kültürümüzde tehdit yoktur olsa olsa sitem vardır.Gönül rızası esastır.Saygı olmazsa olmazımızdır.Ozanlarımıza yapılabilecek en güzel saygı göstergesi ; onların eserlerini eksiksizce özünü bozmadan, isimlerini de yad ederek icra etmek aktarmaktır.Bunu yaparken sadece elimizle çalıp babamızın deyimiyle ‘’ dıngırdatıp’’ ağzımızla söylemek değil bu eserlerde anlatılanı verilen mesajı , felsefeyi aklımızın, yüreğimizin süzgecinden geçirip anlayıp ona göre anlatmak ve o doğrulara göre yaşamaktır.Hayatın her dalında geçerliliği olan ,’’dost elinden gel olmazsa varılmaz, rızasız bahçenin gülü derilmez’’ diyen insanın babamızın rızası olmadığı bilindiği halde hayat hikayesi film yapılmak isteniyor ve bizim hakkımızda insanlar bilinçli olarak yanlış yönlendiriliyor.’’Efendim aile istemiyor, aile karşı çıkıyor’’ deniyor.Bu doğru değildir efendim.Ailenin karşı çıkması inat etmesi , birilerini kıskanması hatta hatta haşa para istemesi söz konusu değildir.Babamız bunu istemiyordu.Yaşarken kendisine defalarca teklif gelmesine rağmen belgesel dışında film tekliflerini hep reddetti.

 

''BABANIZIN YAŞARKEN İSTEMEDİĞİ ŞEYİ ÖLDÜKTEN SONRA SİZ YAPAR MIYDINIZ?''

Onun hakkında bir sürü belgeseller çekildi, kitaplar yazıldı.Haddim olmayarak herkese sormak isterim , ‘’ babanızın yaşarken defalarca reddettiği şeyi vefatından sonra sizler kabul eder miydiniz, sizler de karşı çıkmaz mıydınız,  satar mıydınız ? ‘’ Yine sormak isterim , ‘’Bu iş her ne kadar babanız hayattayken istememiş olsa da ve sizler ne kadar karşı çıksanız da olacak çıkmasanız da olacak’’ demek ne demektir.İyilik midir, güzellik midir ? ‘’Efendim fena mı olur filmi çekilse’’ , e ama istemiyordu.Ya da ‘’efendim o alçak gönüllülüğünden istememiştir, biz gene de yapalım’’ demek doğru mudur ? Bize ve herkese düşen vasiyete saygı göstermek değil midir ? Yaşarken istemediği şeyleri vefatından sonra yapmaya kalkmak bize yakışır mı ? E o zaman çoğu sanatçının almak için can attığı ve çoğunun da hala babamın bu nimeti neden kabul etmediğini anlamakta zorluk çektiği devlet sanatçılığını da arkasından verelim, olabilir mi ? Zorla, zorbalıkla güzellik olur mu ? Zorla yapılırsa onun adı güzellik olur mu ? Bal olsa yenir mi ? İyi duygular beslemek yanlış iş yapmanın yanlış iş yapmanın gerekçesi olamaz efendim.Rızasız yapılan işin aşkı başka şeydir.Bizde ata sözü dinlenir, ona uyulur şereftir.Herkes için de öyle olması gerekir diye düşünüyorum.’’Gözü doymayanın garnı doymaz’’ derdi babam.Kimini guru ekmek doyurur , kimine baklava börek yetmez, haddini sınırını bilmek lazım.Herkes birbirine saygı gösterip haddini hududunu bilseydi hakkın hukuk ile aranmasına yani mahkemelere gerek kalmazdı efendim.Bazılarının sıkılmadan iddia ettiği gibi gözümüz parada pulda olsaydı şimdiye kadar gelen teklifleri reddeder miydik ? Kafamıza göre senaryolar yazdırıp anında satmaz mıydık ? Bizim pusulamız atamızdır babamızdır.Bizim için tek geçerli ölçü babamızın yaşarken dile getirdiği istekleridir.Aslında hepimize düşen hakkımızda ne düşünülürse düşünülsün , onun hatırasına, isteklerine , vasiyetine saygı göstermektir.

 

 

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: Neşet, Ertaş'ın, Oğlu, Hüseyin, Ertaş, ''Film, Yapılmasını, Biz, Değil, Babam, İstemiyordu'',
Yorumlar
Haber Yazılımı