Haber Detayı
29 Ağustos 2021 - Pazar 13:11 ABONE OL Google News
 
Neşet Ertaş Filmi İle İlgili Karşılıklı Açıklamalar
Erol Parlak'ın Bir Garip Bülbül Neşet Ertaş kitabından uyarlanarak vizyona girecek olan filme, Neşet Ertaş'ın ailesi hukuki işlem başlatacaklarını söyleyerek tepki göstermişti.Bu açıklamanın ardından filmin yapımcısı Mustafa Uslu ve Neşet Ertaş'ın ykaın arkadaşı Bayram Bilge Tokel de açıklamalarda bulundu.
SANAT Haberi
Neşet Ertaş Filmi İle İlgili Karşılıklı Açıklamalar

Ayla ve Müslüm filmlerinin yapımcısı Mustafa Uslu, Erol Parlak'ın  ''Garip Bülbül, Neşet Ertaş'' filminden uyarlama olarak Neşet Ertaş'ın hayatını anlatan bir film çekeceklerin açıklamıştı.Filmde Neşet Ertaş'ın gençliğini Bektaş Dolu, Olgunluk dönemini ise Ramazan Bağgül'ün oynayacağı duyurulmuştu.Ancak filme Neşet Ertaş'ın eşi ve çocuklarından veto geldi.Filme onay vermeyen ve rıza göstermediklerini belirten aile ayrıca hukuki işlem başlatacaklarını açıkladı.

 

MUSTAFA USLU : YÜZLERCE BİNLERCE ÖRNEĞİ 

Filmin yapımcısı Mustafa Uslu ise filmin Neşet Ertaş'ın onayı ile yazılan ve Erol Parlak tarafından kaleme alınan ''Garip Bülbül, Neşet Ertaş'' filminen uyarlanacağını ve bunun gibi çok sayıda örneğin olduğunu belirtti.Sanatçı Ertaş'ın ailesiyle filme ilişkin görüşmeye çalıştıklarını kaydeden Uslu, şunları aktardı:"Fakat ailenin böyle tekliflere kapalı olduğunu gördüğümüzden, daha önceden çıkmış, Neşet Usta'nın kendisinin de katkıda bulunduğu eseri sinemaya uyarlamaya karar verdik. Ben ne ilkim ne de sonum, bir kitabın sinemaya uyarlanmasında. Yüzlerce, binlerce örneği var." ​​​​​​​

 

REKOR DENEMESİ YAPILACAK

Mustafa Uslu, çekimlerin 2022'nin ocak ayında başlayacağını, gala gösteriminin ise Ertaş'ın vefatının 10. yılı olan 25 Eylül 2022'de Kırşehir Şehir Stadyumu'nda yapılacağını söyledi.Galaya dünyanın her yerinden 2 bin 500 bağlama ustasının davet edileceğini anlatan Uslu, Erol Parlak yönetiminde, usta sanatçının 3 eserini hep birlikte yorumlayarak rekor denemesi yapacaklarını bildirdi.

 

FİLM YAPILMASINA ASLA SICAK BAKMADI

Neşet Ertaş filmi ile ilgili bir tepki de yakın arkadaşı Bayram Bilge Tokel'den geldi.Tokel, Neşet Ertaş’ın, oğlu Hüseyin Ertaş’a hayatının film yapılmaması yönünde vasiyeti olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu: “Fakat gözünü para hırsı, şöhret hırsı ve yükselme hırsı bürüyen birileri için gün doğdu. Türküleri, yaşamı ve felsefesiyle hayatını halka, hakikate adayan bir büyük halk ozanı, bu değerleri hiçe sayan bir anlayışın elinde pazarlama figürüne dönüştürülmek isteniyor.”

 

CAZİP TEKLİFLE GELDİ KABUL ETMEDİM
Bir açıklama yayınlayan Bayram Bilge Tokel, “Bu proje iki yıl önce Mustafa Uslu tarafından bana teklif edildi. ‘Neşet Ertaş Kitabı’na cazip bir telif ödeyerek güya kitabın filmini çekmek gibi bir hile-i şeriyye yapmak istedi. Kabul etmedim. Çünkü Neşet Ertaş’ın, kendi hayatının sinema filmi yapılmasına hiç sıcak bakmadığını biliyordum. Teklifler yapıldığını ve asla kabul etmediğini sık sık anlatırdı” dedi.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir haber,neşet ertaş filmi,mustafa uslu,bayram bilge tokel
Yorumlar
Haber Yazılımı