Haber Detayı
11 Haziran 2016 - Cumartesi 17:38 ABONE OL Google News
 
MUCUR'A İKİNCİ BİR ENERJİ HAMLESİ 
- Haberi
MUCUR'A İKİNCİ BİR ENERJİ HAMLESİ 

Mucur'a kısa zamanda kazandırılan bir enerji dalı da Güneş tarlaları... ARKOR SOLAR ANONİM ŞİRKETİ tarafından Türkiye genelinde bir çok yerde tarlalara kurulan ,elektrik enerjisi üretilen bu proje Mucur sınırları içerisinde Köpekli Dağı yamaçlarına ve Yeşilyurt Köyü yakınlarında kurulma çalışmalarına başlandı.

Köpekli Dağı yamacına 90 dönümlük bir alana ve ikinci proje olarak da Yeşilyurt Köyü yakınlarında ki 130 dönüm alana kurulan GÜNEŞ TARLALARI çalışmaları hızla devam etmekte... Yaklaşık bir ay önce başlatılan bu çalışmalar, iki ay içerisinde tamamlanıp,tam kapasite ile elektrik üretimine başlanacağı yetkililerce dile getirilmektedir. Enerji için direkler hazırlanmış ve belli bölümlerin üzerleri de enerji sağlayacak camlarla kaplandı. Türkiye genelinde bu işlerle uğraşan çeşitli şirketler,devletle yaptıkları antlaşma gereği  toplam 750 megavatlık bir üretime odaklanmıştır. On yıllığına devlete ürettiğini satacak olan bu şirketler, on yılın sonunda isterlerse, kendi ürettikleri enerjileri kendileri değerlendirebilecek.

Üretilen bu elektriği Mucur ve Kırşehir rahatça kullanabilecek.Köpekli Dağı yamaçlarına kurulan 210 dönümlük Güneş Tarlalarının maliyetinin 10 milyon Euro'ya mal olduğu olacak. Güneş Tarlalarının yapımında kullanılan malzemelerin bir kısmının Almanya'dan büyük bir kısmının da Çin'den temin edilmiş. Ülkemiz, her yönüyle zenginlik kaynaklarıyla doludur. Bunları millileştirerek yaralanma ve üretmeye hız vermeliyiz. Dış ülkelere enerji için ödediğimiz paraları düşünecek olursak; neler kaybettiğimizi görürüz. Teşebbüsçüler cesur olmalı, devletin vereceği kredileri kullanarak ülkenin refahına ve zenginleşmesine katkılarını yapmalıdırlar.   Ali Aydemir- 08.06.2016- Mucur
Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: MUCUR'A, İKİNCİ, BİR, ENERJİ, HAMLESİ ,
Yorumlar
Haber Yazılımı