Haber Detayı
17 Temmuz 2020 - Cuma 23:00 ABONE OL Google News
 
Melikgazi Türbesi ile Lale Camisine Restorasyon
Kırşehir'de 13. yüzyıldan kalma Melikgazi Türbesi ile Lale Camisi'ne restorasyon ve çevre düzenleme çalışması yapılacak.Çalışma ile birlikte bu iki önemli tarihi eserin turizme kazandırılması hedefleniyor.
KÜLTÜR Haberi
Melikgazi Türbesi ile Lale Camisine Restorasyon

Vali İbrahim Akın ve beraberindeki heyet Lale Camisi ve Melikgazi türbesinde çeşitli incelemelerde bulundu.İl Kültür ve Turizm Müdürü Halil Çalışır'ın da eşlik ettiği incelemede konuşan Vali Akın ,  tarihi yapıların restorasyonu ve çevre düzenlemesini içeren projelerin, Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğünce hazırlanıp Valiliğe iletildiğini söyledi.

 

 

Lale Camisi'nin önündeki tuvalet ve abdesthanenin arka kısma alınacağını belirten Akın, bu çalışmanın kasım sonuna kadar tamamlanmasının planlandığını dile getirdi.Projelerin Koruma Kurulu tarafından kabul edilmesi sonrasında restorasyon çalışması da yapılacağını anlatan Akın, çevre düzenlemesinin ardından ise tarihi cami ile türbenin, yerli ve yabancı turistlerden daha çok ilgi göreceğini kaydetti.

 

 

DARPHANE OLARAK İNŞA EDİLMİŞTİ

 

13. Yüzyılda darphane olarak kesme ve moloz taştan yaptırılan Lale Camisi geçtiğimiz yıllarda yapılan restorasyon nedeniyle çökmüş daha sonra ise yapılan çalışma ile tekrar eski haline getirilmişti.Melikgazi Türbesi ise eski Türk çadırını andıran yapısıyla dikkati çekiyor.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir, melikgazi türbesi, lale camisi, kırşehir haber
Yorumlar
Haber Yazılımı