Haber Detayı
14 Ağustos 2022 - Pazar 13:36 ABONE OL Google News
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan Büyük Hata
KÜLTÜR Haberi
Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan Büyük Hata

 

Hacı Bektaş-ı Veli'nin vuslata erişinin 751. yıldönümü dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bir klip hazırlandı.Klipte Hacı Bektaş-ı Veli tanıtılırken, '' O İslam fedaisiydi.Soyu Hazreti Peygamderden, suyu Yesevi çeşmesindendi.O Hacı Bektaş-ı Veli'ydi.Aslan bir dizine ceylan bir dizine yaslandı.Peşinden gelen hak aşıklarını, dört kapıdan geçirdi, 40 makamı aştırdı.Sarı Saltuk, Tapduk Emre, Geyikli Baba, Abdal Musa , Ahi Evran hep onun ocağından yetişti.Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli ; 4 kapının 40 sırrı ondadır.Hacı Bektaş-ı Veli gönüller hünkarıdır'' denildi.

 

AHİ EVRAN-I VELİ'Yİ , HACI BEKTAŞ-I VELİNİN ÖĞRENCİSİ OLARAK TANITTILAR

Klipte Hacı Bektaş-ı Veli tanıtılırken ''Peşinden gelen hak aşıklarını 4 kapıdan geçirdi, 40 makamı aştırdı'' denildikten sonra Hacı Bektaş-ı Veli'nin ocağında yetişen hak aşıkları arasında Ahiliğin kurucusu Ahi Evran da gösterildi ancak Ahi Evran-ı Veli'nin , Hacı Bektaş- Veli'nin öğrencisi olduğunu gösteren tarihi bir kayıt yok.

Aksine Hacı Bektaş-ı Veli'nin Kırşehir'e gelerek Ahi Evran-ı Veli'nin sohbetlerine katıldığı hatta iki büyük Eren'in, Gölhisar mevkiindeki göletin başında sohbet ettikleri biliniyor.Üstelik Ahi Evran, tarihi kayıtlara göre Hacı Bektaş-ı Veli'den 38 yaş daha büyük.

Ahi Evran-ı Veli 1171 yılında Güney Azerbaycan topraklarındaki Hoy Kasabasında dünyaya geldi.Hacı Bektaş-ı Veli ise 1209 yılında Horasan Bölgesi'ndeki Nişabur'da dünyaya geldi.Ayrıca Hacı Bektaş-ı Veli, Bektaşilik tarikatının kurucusu iken Ahi Evran-ı Veli, Ahiliğin kurucusu olarak biliniyor.

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: hacı bektaş-ı veli, ahi evran, kültür ve turizm bakanlığı
Yorumlar
Haber Yazılımı