Haber Detayı
09 Mayıs 2020 - Cumartesi 13:57 ABONE OL Google News
 
Koronavirüs Tedavisi İçin Mikro RNA'lar Üretecek
Antalya'da görev yapan Kırşehirli Prof. Dr. Duran Canatan, "Hastalığı geçirmiş bireylerden ve sağlıklı bireylerden örnekler alacağız. Hem mikro RNA'larına bakacağız hem de Kovid-19'un genetiğiyle karşılaştıracağız.Buna göre de hastalığın tedavisi için mikro RNA'lar üreteceğiz " dedi.
SAĞLIK Haberi
Koronavirüs Tedavisi İçin Mikro RNA'lar Üretecek

Antalya Genetik Hastalıkları Tanı Merkezi Müdürü  Prof. Dr. Duran Canatan, dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınının herkesi farklı etkileyebildiğini ve Covid-19'un sadece akciğeri değil, tüm organları etkileyebildiğini belirterek virüsün genetik yapısında farklı organlara yapışmasını sağlayan etkenler bulunduğunu bildirdi.Gerek ülke genelinde gerekse yurt dışında virüse karşı antikor ve aşılama çalışmalarının devam ettiğine işaret eden Canatan, kendilerinin de virüsün mikro RNA'larını inceleyen bir çalışma başlatacaklarını ifade etti.

 

 

BİREYLERİN KOVİD-19'A YATKINLIĞI ÖLÇÜLECEK VE ÖNLEM ALINACAK

 

İnsan vücudunda çok küçük düzeyde normalde protein üretmeyen ancak üretilen proteini engelleyen yapılar bulunduğunu anlatan Canatan, şunları kaydetti:

"Bu yapılar üzerinde dört seneden beri çalışmalar yapıyoruz. Kanserin erken tanısına ilişkin çalışmalar yaptık, şimdi bu çalışmalarımızı Kovid-19 üzerinde yoğunlaştırıyoruz. Bireylerin mikro RNA'larına bakacağız. Hastalığı geçirmiş bireylerden ve sağlıklı bireylerden örnekler alacağız. Hem mikro RNA'larına bakacağız hem de Kovid-19'un genetiğiyle karşılaştıracağız. Bireylerin mikro RNA'larına bakarak Kovid-19 hastalığına yakalanma riskinin olup olmadığını netleştireceğiz. Riski bulunanlar kendilerini daha fazla izole edecek."Mikro RNA'ları incelenenlere Kovid-19'a yatkın ya da değil sonuç raporu vereceklerine değinen Canatan, sonuçlara göre hassas, riski yüksek olan bireylerin kendilerine daha fazla dikkat edeceklerini, kendilerini korumaya yönelik daha etkili tedbirler alacaklarını dile getirdi.

 

 

''MİKRO RNA'LAR ÜRETEREK HASTALIK TEDAVİSİNE YARDIMCI OLACAĞIZ''

 

Canatan, projeye destek için Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'na başvurduklarını, bu hafta olumlu bir yanıt beklediklerini kaydetti.Proje kabul edildiği takdirde gerekli test örneklerini almaya başlayacaklarını, cihazları da bu ay içinde kurup, temmuz gibi sonuçları toplamayı planladıklarını anlatan Canatan, ardından toplumda tarama çalışmalarına başlayacaklarını ifade etti

Salgının bir iki ayda bitecek bir durum olmadığının altını çizen Canatan, "Kovid-19'un önlenmesi noktasında çok önemli bir çalışma. Bizim çalışma tamamen virüsün genetiğini araştırmaya yönelik. Türkiye'de henüz böyle bir çalışma yapan yok. Antikor ve aşı çalışmaları devam etmekte, bunların sonuçları da son bahar gibi çıkacak." diye konuştu.

Canatan, Kovid-19'un mikro RNA'larına yönelik yapılan çalışmalar neticesinde anti mikro RNA'lar üreterek hastalık tedavisine de yardımcı olacaklarını sözlerine ekledi.

 

PROF. DR. DURAN CANATAN KİMDİR ?

 

1954 Yılında Kaman'da doğan Prof. Dr. Duran Canatan, 1979 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olup "tıp doktoru" ünvanı aldı. Sonrasında Antalya’da Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde uzmanlık eğitimine başlayarak ve 1984 yılında tamamladı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitime devam eden hekim, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Pediatrik Hematoloji Uzmanı ve Pediatri Doçenti ünvanını almıştır.


1996 yılında Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfını (AKHAV) kurdu ve hala bu vakfın başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Prof. Dr. Duran Canatan'ın çoğunluğu talasemi ve hemoglobinopatiler ile transfüzyon ve moleküler genetik olan çokça sayıda bilimsel makalesi bulunmaktadır.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir, kırşehir haber, antalya, duran canatan, koronavirüsü
Yorumlar
Haber Yazılımı