Haber Detayı
25 Mayıs 2021 - Salı 03:00 ABONE OL Google News
 
Kompozit Dolguda Uzman Kırşehir Labordent Diş Polikliniği
Kompozit dolgu ya da ışınlı beyaz dolgu olarak bilinen diş dolgu yöntemi oldukça uzmanlık gerektiren bir konu.Kırşehir Labordent Diş Polikliniği ışınlı kompozit ya da beyaz dolgu olarak bilinen tedaviyi dünyanın en kaliteli dolgu malzemeleri ve tekdnolojik cihazlar ile gerçekleştiriyor.Bu tedavi ile ilgili tüm bilinmeyenleri Labordent Diş Polikliniği sizler için paylaştı.
SAĞLIK Haberi
Kompozit Dolguda Uzman Kırşehir Labordent Diş Polikliniği

Halk arasında beyaz dolgu olarak da bilinen diş rengindeki dolgulardır. Kompozit reçine esaslı malzemeden yapılmışlardır. Hamur kıvamındayken dişe yerleştirilip halojen ya da led ışık kaynağı ile sert kıvama getirilirler. Dişe kimyasal olarak bağlanırlar. İyi yapılmış bir kompozit dolgunun varlığını ayırt etmek zordur.KOMPOZİT DOLGUDA DAYANIKLILIK

 

Gelişen teknoloji ile birlikte kullandığımız kompozit dolguların içeriği sağlamlaştırılmıştır. Çürük temizlendikten sonra geriye kalan diş dokusuna kimyasal olarak bağlanarak dişin kırılmalara karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.

 

KOMPOZİT DOLGUNUN ÖMRÜ NE KADARDIR?

 

Seçilen malzemeye, uygulama hassasiyetine, hastanın ağız hijyenine ve beslenme alışkanlıklarına göre değişkenlik gösterir, genellikle 10-15 yıl bazen daha fazla ağızda kalabilmektedir.

KOMPOZİT DOLGULAR İLE İLGİLİ MERAK ETTİĞİNİZ DİĞER SORULAR VE CEVAPLARI AŞAĞIDAKİ GİBİDİR;

 

Kompozit dolgu dişlerdeki tüm boşluklarda kullanılabilir mi ?

 

Kompozit dolgular geniş alanlar üzerinde dayanamayacağından dişlerde büyük boşluklar varsa kompozit dolgu kullanımı pek uygun değildir. Küçük boşluklar için idealdir (aşırı kuvvetlere karşı dayanıksızdırlar.

 

Kompozit dolgu yaptırma işlemi nasıl yapılır?

 

Kompozit dolgular çok aşırı kuvvete maruz kalmadıkları takdirde dayanıklıdırlar.

Kompozit dolgu yapılmadan önce diş yüzeyi iyice temizlenir, dolgunun bağlanan yüzeyini arttırmak için bizotaj işlemi yapılır, diş etrafına pamuk tamponlar yerleştirilir ya da izole etmek için rubber dam ile sarılır, diş ve kompozit dolgu arasında bağlanmayı sağlayan bonding işlemi yapılır. Bondinge ışık verilir ve sertleştirilir ardından ince katmanlar halinde kompozit dolgu koyularak Işın’la sertleştirilir. Bu işlem çürük kavitesi dolduruluncaya kadar tekrarlanır.

 

Her dişe kompozit dolgu yapılır mı ?

 

Kompozit dolgular ilk kullanılmaya başlandığında (60’lı yıllarda) yalnızca ön dişlerde kullanılıyordu gelişmelerle beraber çiğneme basınçlarına dayanıklı ve az aşınan özelliklere sahip olmasıyla arka dişlerde de kullanılmaya başlanmıştır.

 

Kompozit dolgunun avantajları ve dezavantajları nelerdir?

 

Kompozit dolgunun en büyük avantajı estetik olması, dişin renginde olması, dolgu yapıldıktan hemen sonra cilalama işleminin yapılabilmesidir.

Doğal ve estetik görünürler, herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmazlar, ağız dokularıyla uyumludurlar.

Dezavantajları; herhangi ciddi bir dezavantajları yoktur. Dişlerde geçici hassasiyet oluşturabilirler; kola çay alkol gibi içecekler, sigara kullanımı kompozit dolgularda renklenmelere neden olur.

 

Kompozit dolgular hangi dişlere uygulanır?(ön dişler için kompozit dolgu uygulamaları )

 

Kompozit dolgular estetiğe hizmet maksadıyla sıklıkla ön dişlerde kullanılıyordu artık ağzın her bölgesinde yani azı dişlerinde de kullanılabiliyor.

Ön dişlerde ; çürümüş, kırılmış, aşınmış dişlerde dolgu malzemesi olarak, renklenmiş dişlerde görünümü düzeltmek için, dişler arasındaki boşlukları (diastema)kapatmak için kullanılırlar.

 

Kompozit dolgu ağrısı ?

 

Dişler bir müddet sonra sıcağa ve soğuğa duyarlı olabilir, çiğneme esnasında ağrılara sebebiyet verebilir, dolgu yapılmış dişler yaralı dişlerdir ve iyileşmesi için zamana ihtiyaç vardır. Bütün bu rahatsızlıklar 1-2 ay içerisinde geçecektir.

 

Kompozit resin nedir ?

 

Mine ve dentin dokularına adezivistemlerle bağlanabilen resinler ilk olarak 1962 yılında geliştirilmiştir. Bu sistemler yıllar içinde bir takım yapısal değişikliklere uğramakla birlikte günümüzde de gelişmeye devam etmektedir.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: Kompozit, Dolguda, Uzman, Kırşehir, Labordent, Diş, Polikliniği,
Yorumlar
Haber Yazılımı