Haber Detayı
07 Ocak 2023 - Cumartesi 22:02 ABONE OL Google News
 
Kızılelma'nın Lastikleri Kırşehir'den
Türkiye'nin savunma sanayisinde son dönemin en önemli silahlarından Kızılelma, Bayraktar TB2, Bayraktar TB3, ve Akıncı projelerinde Petlas tarafından özel projeyle geliştirilen lastikler kullanılıyor.
EKONOMİ Haberi
Kızılelma'nın Lastikleri Kırşehir'den

Petlas tarafından üretilen yerli uçak lastikleri, Türkiye'nin savunma sanayisinde son dönemin en önemli atılımlarından Bayraktar TB2, Bayraktar TB3, Akıncı ve insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma projelerinde kullanılıyor.

 

AKO Grup'tan yapılan açıklamaya göre, grup bünyesinde faaliyet gösteren Petlas, Türkiye'nin savunma sanayisinin önemli projelerine özel lastikler üreterek, yerlileşme çabalarına destek veriyor.

 

Askeri birliklerin ve güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarına yönelik özel vasıflı lastiklerin üstün standartlarda üretimini gerçekleştiren Petlas'ın lastikleri, milli teknolojiyle geliştirilen en yeni insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma'da da kullanılıyor.

 

Petlas tarafından üretimi gerçekleştirilen özel vasıflı lastikler, tabi tutuldukları testlerden geçerek savunma sanayisi için kritik olan tüm kriterleri karşılamalarıyla ön plana çıkıyor. Petlas'ın özel proje olarak geliştirdiği lastikler, Kızılelma'nın yanı sıra Bayraktar Akıncı, Bayraktar TB2, TB3, TAİ Hürkuş, Milli Muharip Uçak, Anka, Aksungur, Atak, FNSS 4x4 STA, ÖMTTZA ve BMC Tulga'da orijinal ekipman lastikleri olarak tercih ediliyor.

 

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmeleri yer alan AKO Grup Yönetim Kurulu Üyesi Safa Özcan, Petlas'ın ürettiği lastiklerin yurt dışında üretilen savunma sanayisine yönelik lastiklere göre, her yönden çok daha üst kalitede olduğunun tespit edildiğini bildirdi.

 

YERLİLİK ORANI YÜZDE 80'E ULAŞTI

Türkiye'de savunma sanayisinde yerlilik oranının yüzde 80'lere ulaştığına dikkat çeken Özcan, şu açıklamalarda bulundu:

"Bu artışta yerli AR-GE ile yerli üretim yapan firmaların çok büyük rolü bulunuyor. Biz de Petlas olarak Türkiye'nin bayrak taşıyıcı markası konumumuzla savunma sanayisinde dışa bağımlılığı en aza indiren katkılarımızdan dolayı gururluyuz. Petlas, teknoloji transferi olmadan, Türkiye'de lastik sektöründe birçok ilki kendi potansiyeliyle üretmeyi başardı. Yerli savunma sanayisinde, yan sanayi ve test aşamalarında yerli kaynak kullanımının büyük önem taşıdığı bilinciyle yatırımlarımızı sürdürüyoruz."

Kaynak: AA

Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: kızılelma,petlas
Yorumlar
Haber Yazılımı