Haber Detayı
16 Haziran 2022 - Perşembe 00:09 ABONE OL Google News
 
Kız Kardeşi Açıkladı : Neşet Ertaş Filminin Yapılmasına İzin Verdi mi ?
Büyük Ozan Neşet Ertaş'ın kız kardeşi Nadiye Ertuğrul, ağabeyinin film yapılmasına ilişkin ''Neşet Ertaş'ın Gerçek Vasiyeti'' başlığı altında izin verdiği şeklinde haberleri yalanlayarak söz konusu videoda ağabeyinin film için değil kitap yazılması ve türkülerinin ise gelecek nesillere orjinalliğinin bozulmadan aktarılması yönünde vasiyette bulunduğunu ifade etti.
SANAT Haberi
Kız Kardeşi Açıkladı : Neşet Ertaş Filminin Yapılmasına İzin Verdi mi ?

Abdallık Geleneği'nin son temsilcisi Büyük Ozan Neşet Ertaş'ın daha önce bir televizyon programında gerçekleştirdiği konuşma üzerinden ''Neşet Ertaş'ın gerçek vasiyeti'' başlığı ile yapılan haberlerde Neşet Ertaş'ın film yapılmasına izin verildiği ileri sürülmüştü.Ancak Neşet Ertaş'ın söz konusu videoda filme değil, hayatının anlatıldığı kitaba izin verdiği ortaya çıktı.Konu ile ilgili açıklamada bulunan Neşet Ertaş'ın kız kardeşi Nadiye Ertuğrul iddiaları yalanlayarak şöyle konuştu :

 

''KONUŞMASINDA FİLM ADI GEÇMİYOR''

Ağabeyimin vasiyeti ile ilgili ‘’filme müsaade etti’’ diye haber yapılmış.Ağabeyimin konuşmasında hiçbir şekilde film adı geçmiyor.Yalan değil ağabeyim gerçekleri söylüyor.Videolarını açıp ağabeyimin ne dediğine baksınlar.Ağabeyim sadece kitabı için Erol Parlak’a verdiği türkülerini ve kitabını anlatıyor.Doğru söylesinler, doğru söylemiyorlar, yalan söylüyorlar.

 

''OĞLU PARA PEŞİNDE OLSAYDI FİLME İZİN VERİR PARAYI ALIRDI''

Çocuklarını hiç saymıyorlar, Neşet Ertaş Ağabeyimi sanki onlarınmış gibi bize layık görmüyorlar.Zaten ünlü birisi ölünce film yapmak için başına üşüşüyorlar.Onun oğlu para peşinde diyorlar.Oğlu para peşinde olsaydı babası ölünce bu filme razı olurdu, filmi yapar parayı alırdı.Yeğenim para peşinde değil sadece ‘’babamın vasiyetini çiğnemeyeyim, vasiyeti üzere türkülerini bozmayayım, bozmadan söyleyin’’ diyor.

 

''BENİM HASTALIĞIMI BİLİYOR, BEN ÖLDÜKTEN SONRA KİTABIMI ÇIKARACAK''

Erol Parlak, ağabeyimin müsaadesi ile kitap yazdı.Kitabındaki türküleri, bütün halka ve gençlerimize aktarılsın diye söz verdi.50-60 türkü verdi ama Erol Parlak 25 türküsüne yer vermiş kitabında.Ağabeyim kitabını çok görmek istiyordu.Ben en son sözlerimi kitabıma yazdım diyordu, çok da meraklıydı ama Erol’a çok sinirleniyordu, ‘’ 15 senede bir kitap çıkmaz mı, benim kitabımı çıkarmadı.Benim hastalığımı biliyor, ben kanserim, benim öldükten sonra çıkaracak’’ diyordu.Erol Parlak da ağabeyim öldükten sonra çıkardı kitabı ve sattı.

 

''TÜRKÜLERİN GERİSİ NEREDE?''

Ağabeyim filmin yapılması için değil sadece kitabın yazılması için Erol Parlak’a izin verdi.Ağabeyimin hastalığını ağırlaştıktan sonra evine varıyor.Hastaneye yatmadan 5 gün önce telif hakkı vermemek için Ağabeyime diyor ki ‘’türkülerini bana müsaade et, kitabımı bana müsaade et’’.Ağabeyimin de zaten durumu ağırlaşmıştı, ağır ilaçlar alıyordu.Ağabeyim de Erol Parlak’a ‘’ kitaba müsaade ediyorum, türküleri de benim çaldığım gibi notalarını yazarsan onlara da müsaade ediyorum’’ diyor ve 50-60 türkü veriyor.Fakat Erol Parlak, kitabına 25 türkü yazıyor, gerisi nerede ?

 

VASİYETİ BİLDİKLERİ İÇİN KABUL ETMEMİŞLER

Nadiye Ertuğrul, film yapımcılarının Neşet Ertaş'ın hayatını kaleme alan 2 yazara film yapımı için teklif götürdüğünü ancak yazarların vasiyetten haberdar olmaları ve ailenin müsaade etmemesi üzerine teklifi geri çevirdiklerini de aktardı.

 

AİLEDEN MAHKEME KARARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA :

''Hiçbir şekilde iznimiz olmadan ve onayımız alınmadan çekilmekte olan Merhum Neşet Ertaş’ın, vasiyeti de çiğnenerek, hayatının konu edileceği duyurulan sinema filminde, Neşet Ertaş’ın eserlerinin ve icralarının kullanılmasının önlenmesi için açtığımız davamızın reddedildiğine dair basında çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.
 
Davamız halen yerel mahkeme aşamasında devam etmektedir.
 
Basına yansıyan İstinaf Mahkemesi kararı, sadece Sn. Yerel Mahkeme tarafından daha önce verilmiş olan bir tedbir kararının kaldırılmasına ilişkindir.

Geçici nitelikteki tedbirin bu aşamada kaldırılmasına  ilişkin verilen istinaf kararı nihai bir karar degildir. Buna rağmen, kararın  bazı basın organlarına davanın esastan reddedildiği şeklinde yansıtılması davalıların başından bu yana devam eden yanıltıcı ve kötü niyetli tutumlarını meşrulaştırma çabalarından ibarettir.

Ayrıca “Neşet Ertaş’ın gerçek vasiyeti ortaya çıktı!” içeriğiyle yayınlanan haberlere konu olan video incelendiğinde, hiç bir şekilde film konusu geçmeyip, 15 seneden beri yazılmakta olan, kendisinin yayınlandığını görmeyi çok istediği, ama vefatından sonra yayınlanan kitap hakkında konuştuğu ve buna hangi şartlarla müsade ettiğini anlattığı görülecektir. 
 
Neşet Ertaş’ın ailesi ve mirasçıları olarak açtığımız haklı davamızın kabul edileceğine inanıyoruz.
 
Yaradanımıza sığınıp, yüce Türk Adaletine ve halkımıza güveniyoruz.

Saygılarımızla. 14.06.2022

Neşet Ertaş’ın ailesi:
Eşi: Nigâr Leyla Ertaş
Çocukları:
Döne Ertaş
Hüseyin Ertaş
Canan İlhan '' 

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: garip bülbül neşet ertaş
Yorumlar
Haber Yazılımı