Haber Detayı
10 Kasım 2020 - Salı 22:53 ABONE OL Google News
 
Kırşehirli Türk Halk Müziği Sanatçılarına Neşet Ertaş Türkülerini Yasakladılar
Kırşehir'in son dönemde yetiştirdiği en önemli halk müziği guruplarından olan 3ALP'e Neşet Ertaş Türküleri yasaklandı.
SANAT Haberi
Kırşehirli Türk Halk Müziği Sanatçılarına Neşet Ertaş Türkülerini Yasakladılar

Kırşehir Çiçekdağı'dan Sakarya'ya konservtuvar eğitimi için giden ve hayatlarını halk müziğine adayan Duran Alp, Ahmet Alp ve Seyit Alp kardeşler bir yandan öğrenimlerine devam ederken bir taraftan da eğitim masraflarını çıkarmak için zaman zaman konserlere çıktılar.Ailelerine yük olmak istemeyen 3 kardeş milyonlara ulaşabilmek için ise kendilerine ''3ALP'' adını vererek youtube kanalı açtılar.

 

 

Söyledikleri türkülerle geniş bir hayran kitlesi edinen grup özellikle icra ettikleri Neşet Ertaş Türküleri ile yüz binlerce izlenme rakamlarına ulaştılar.Neşet Ertaş türkülerini usulüne uygun şekilde icra eden gruba hem Kırşehir'den hem de yurt genelinden büyük destek verildi.Herkes onları bu geleneğin yeni temsilcileri olarak görmeye bile başladı.Ancak kendilerine gelen bildirim ile birlikte büyük hayal kırıklığın uğradılar.Neşet Ertaş'ın telif haklarını elinde bulunduran Kalan Müzik firması , Neşet Ertaş'a ait türkülerin bulunduğu görüntülerin kaldırılmasını talep ediyordu.Alp Kardeşler ise 40 bin abonesi olan kanallarının kapanmaması için Neşet Ertaş'a ait türküleri seslendirdikleri 31 videoyu kanallarından kaldırdılar.

 

''BUNDAN SONRA NEŞET ERTAŞ TÜRKÜSÜNE YER VEREMEYECEĞİZ''

 

Söz konusu verilen yasakla ilgili sosyal medya hesaplarından açıklamada bulunan 3ALP grubu, '' 9 Kasım 2020 tarihi itibari ile diğer sanatçı arkadaşlara olduğu gibi biz 3ALP'e de Neşet Ertaş Türküleri paylaşımı ysağı getirildi.Bu yasak neticesinde 30'u geçkin Türküyü Youtube kanalımızdan kaldırmak zorunda kaldık.Bu tarihten itibaren 3ALP resmi youtube kanalından Neşet Ertaş'a ve ailesine ait hiçbir Türküye yer veremeyeceğiz.'' dediler.

 

''GELİRDEN PAY ALDIKLARI HALDE YASAKLATTIRDILAR''

 

Youtube kanalında yayınlanan videolardan çok cüzzi bir gelir elde ettiklerini belirten Grubun solisti Duran Alp , '' Biz 3ALP Resmi Youtube kanalımızda paylaştığımız videolarımızı zaten gelir paylaşımına açmıştık. Youtube Kanalımıza geçtiğimiz günlerde mesam’a kayıtlı bir şirket tarafından Telif Hakkı ihtarı geldi ve 3 adet türküyü sorgusuz sualsiz kaldırdılar. Biz de bu ihtara yönelik 30u geçkin Türküyü kaldırmak zorunda kaldık. Bu duruma karşı değiliz yanlış anlaşılmasın. Telif Hakkı Haktır. Ancak biz bu geleneği yaşatmak isteyen sanatçılar olarak Neşet Ertaş Türkülerini bozmadan ve usulüne uygun olarak yeni yetişen nesillere de ulaştırıyoruz. Bunu yaparken hiçbir gelir gözetmiyor ve art niyet gütmüyoruz. Türküleri sevdirmek ve bu kültürü yaşatmak için Büyük Ozanımızın Türkülerini daha fazla duyurabilmek için Türk Halk Müziği Sanatçısı olarak sanatımızı icra etmeye çalışıyoruz. Biz Kırşehir'in evladıyız, bu toprakların çocuklarıyız. Neşet Ertaş'a ait seslendirdiğimiz türkülerin bazıları milyon kez izlendi ama söz konusu yasak ile birlikte bunları kaldırmak zorunda kaldık. Biz buradan gelecek paranın peşinde de değiliz. Sanılanın aksine bize buradan çok büyük bir gelir gelmiyor. 4 yıl önce icra ettiğimiz türküleri kaldırmak zorunda kaldık. En azından belirli bir tarihten itibaren yayın yasağı koyabilirlerdi. İnanın çok üzgünüz ama bu hevesimizin kırıldığı anlamına gelmiyor. Sözleri ve müziği bize yani 3ALP’e ait yeni eserlerle dinleyicilerimizle buluşmaya devam edeceğiz. Kaybeden bizler değil kültürümüz olacak, biz üreten sanatçılar olarak hiçbir zaman bir şahsa veya bir kuruma bağlı kalmayacağız. Ozanlar birbirinin devamıdır diyen Muharrem Ertaş Ustanın bu lafına daima katılıyor ve bizden sonra gelecek nesiller için daima Türkü üretip çalışmalarımıza devam edeceğiz.‘’ açıklamasında bulundu.

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir, kalan müzik, neşet ertaş
Yorumlar
Haber Yazılımı