Haber Detayı
01 Aralık 2022 - Perşembe 21:49 ABONE OL Google News
 
Kırşehirli Çiftçi Kuraklıkla Boğuşurken Hirfanlı'nın Suyu Konya'ya Veriliyor
Çiftçinin beklediği yağmur mayıs ayından bu yana yağmayınca, Kırşehir kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.Atılan tohum ve gübreler ise beklenen yağışın olmaması ile birlikte ürün verememe tehlikesi ile karşı karşıya.Kaman Ziraat Odası Başkanı Çetin Gökalp, Kırşehir'in kuraklıkla boğuşurken; Hirfanlı Barajı suyunun 200 kilometre uzaklıktaki Konya'ya verilmesini eleştirdi.
GÜNDEM Haberi
Kırşehirli Çiftçi Kuraklıkla Boğuşurken Hirfanlı'nın Suyu Konya'ya Veriliyor

Agro TV İle Gunaydin programına konuk olan Kırşehir Kaman Ziraat Odası Başkanı Çetin Gökalp, Kaman'da Mayıs ayından beri toprağı besleyecek yağış olmadığını  çiftçinin kuraklıkla baş etmeye çalıştığını vurguladı.

 

Gübrelemede yağışların çok önemli olduğunu vurgulayan Gökalp, kimyasal gübrelerin yağış olmaması durumunda özelliğini yitirdiğini kaydetti.Gökalp, birçok üreticinin bu durumdan olumsuz etkileneceğini ve rekoltenin düşmesinin beklendiğini açıkladı.

 

Hirfanli Baraj Gölü'nün sularının 200 Km uzaklıktaki Konya'ya gittiğini ancak kuraklıkla mücadele eden Kaman'lı üreticinin tarımsal sulamada baraj gölünden faydalanamadığını söyleyen Gökalp, nohut ayçiçeği ve buğday üretimiyle adından söz ettiren Kırşehir'in zor durumda olduğunu aktardı.

 

TMO'nun arpa ve buğdayı hem üreticiye hem de besiciye daha uygun fiyattan vermesi gerektiğine değinen Gökalp, tarım sigortası konusunda da çiftçinin talebinin tek sigorta olduğuna vurgu yaptı.

 

Başkan Gökalp, " Tarım sigortasında tek poliçe olmalı kuraklık, afet, dolu gibi kapsamlar tek poliçede birleşmeli " görüşünü de aktardı.

 

PROGRAMI İZLEMEK İÇİN :

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir,kuraklık
Yorumlar
Haber Yazılımı