Haber Detayı
12 Mayıs 2022 - Perşembe 21:10 ABONE OL Google News
 
Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara Hakkında Bilinmeyenler
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığı atama kararnamesi ile Kırşehir Valisi olarak atanan Çankaya Kaymakamı Hüdayar Mete Buhara'nın ilginç bir hayat hikayesi var.
GÜNDEM Haberi
Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara Hakkında Bilinmeyenler

Yaklaşık 4 yıldır görevini sürdüren İbrahim Akın'ın yerine Kırşehir Valisi olarak görevlendirilen Çankaya Kaymakamı Hüdayar Mete Buhara 1971 Tokat doğumlu olarak görülüyor ancak o aslında Afganistan'da doğdu.Kendisi Türk kökenli bir Afganistanlı ancak ailesinin, 2. dünya savaşından sonra Stalin zulmünden kaçarak Buhara'dan  Afganistan'a göç ettiği belirtiliyor.Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara 1971 yılında Afganistan'da dünyaya geliyor.Ancak Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgali ile birlikte 1982 yılında başlayan savaş nedeniyle Afganistan'da yaşayan Türk Kökenli Özbek, Uygur, Kazak, Kırgız ve Türkmenler dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından uçaklarla Pakistan üzerinden Türkiye'ye getiriliyor.

 

 

''ULU ÇINAR TÜRKİYE, SOYDAŞLARIN ORTAK SIĞINMA NOKTASI''

Konu ile ilgili bir gazeteye yaptığı açıklamada Hüdayar Mete Buhara “Türkiye, tarihi geçmişi ve bugünkü güçlü yapısı ile Anadolu'dan yükselen ve gölgesi kendi sınırlarını aşan ulu bir çınar. Bu ulu çınar geçmişte birçok soydaşların ortak sığınma noktası oldu” diyerek küçük bir çocukken Türkiye'ye getiriliş sürecini şu şekilde aktarıyor :

''1982 yılında devletimiz tarafından uçaklarla Adana'ya getirildiğimizde ben küçük bir çocuktum. Adana'da bize gösterilen misafirperverlik sonrasında sürekli kalacağımız Tokat iline otobüslerle gelirken yollarda geçtiğimiz muhitlerdeki vatandaşlar tarafından bize gösterilen ilgi ve alaka hala hafızamda önemli bir yer tutar.

 

Gerek o yıllarda, gerekse de sonrasında bizler burada en üst düzeyde kabul ve güler yüz gördük. Devletimize ve aziz Türk Milleti'ne ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu husustaki minnettarlığımız sonsuzdur.

 

O yıllarda göçmen bir Türkmen ailenin ferdi olarak bu devletin bir kaymakamı olarak görev yapacağımı asla düşünemezdim. Devletimi temsilen devletime ve milletimize hizmet ediyor olmaktan son derece gururluyum. Yaklaşık 14 yıldır mülki idare amiri olarak değişik illerde kaymakamlık ve vali yardımcılıkları görevlerinde bulundum. Bu süre içerisinde layıkıyla hizmet etmeye çalıştım. Ayrıca her zaman bizlerle beraber gelen ya da daha sonra Türkiye'ye gelip yerleşmiş hemşehrilerimle olan bağımı asla koparmadım. Özellikle çocukların ve gençlerin okumaları noktasında hep gayret içerisinde oldum. Türkiye'nin gelecek güzel günlerinde bizlerin de katkısı olsun istiyorum.''

 

 

AK PARTİ'DEN MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI OLDU

2015 yılında Kütahya Vali Yardımcılığı görevini yürüten Hüdayar Mete Buhara, AK Parti'den Milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa ediyor ancak aday olamayınca görevine tekrar dönüyor.

 

 

O dönem adaylık süreci ile ilgili yaptığı açıklamada Buhara, ''Yeni ve Büyük Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasında camia olarak kendilerinin de hizmete talip oldum. Büyük Türk Dünyası ve akraba toplulukları ile ilişkilerin daha da geliştirilmesi, ortaya konacak yeni yaklaşımların, yeni fikirlerin bütün tarafların ortak çıkarına uygun yeni politikaların geliştirilmesi, birlik beraberlik ve kardeşlik bağlarının pekiştirilmesi noktasında katkılarımı sunmak istiyorum. Ak Parti’nin büyük vizyonu temelinde Türkiye’yi bekleyen fırsatlardan heyecan duyuyorum. Başvurumuzun Ülkemize, Milletimize, Partimize ve Tüm Türk Dünyası camiasına hayırlar getirmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum’’ ifadelerini kullanmıştı.

 

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir,hüdayar mete buhara
Yorumlar
Haber Yazılımı