Haber Detayı
30 Mart 2021 - Salı 21:04 ABONE OL Google News
 
Kırşehir Valiliği Yeni Kararları Tek Tek Açıkladı
Valilikten yapılan açıklamada , Kırşehir'in yüksek riskli iller arasına katılmasıyla birlikte alınan tedbirlerin nasıl uygulanacağı ile ilgili yeni kararların alındığu açıklandı.
GÜNDEM Haberi
Kırşehir Valiliği Yeni Kararları Tek Tek Açıkladı

İŞTE VALİ İBRAHİM AKIN BAŞKANLIĞINDA TOPLANAN İL UMUMİ HIFZISIHHA KURULU TARAFINDAN ALINAN KARARLAR

 

1. Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında:

­ Hafta içi günlerde 21:00 - ­05:00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına devam edilecektir.Hafta sonlarında;

Yüksek risk grubunda yer alan ilimizde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma 21.00­Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla Cumartesi günü saat 21.00’de başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacaktır.

Yukarıda belirtilen şekilde uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında 01.12.2020 tarih ve 106 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile belirlenen “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde” yer alan istisna/muafiyetler (sonraki Kararlarla yapılan eklemeler dahil şekilde) ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilecektir.

 

2. Yeme­içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile dernek lokali, kıraathane, çay bahçesi gibi işyerleri; Sağlık Bakanlığı Covid­19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşullarına (masalar ve koltuklar arası) göre açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde 50 kapasite sınırlaması ile mekanda bulunabilecek masa­koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilerek ve HES kodu sorgulaması yapılarak, 07.00­19.00 saatleri arasında müşteri kabul edeceklerdir.

 

Ancak bu işyerlerinde aynı masada en fazla 2 kişinin aynı zamanda oturmasına izin verilecektir.

Yeme­içme yerleri 19:00-­21:00 saatleri arasında paket servisi veya gel­al şeklinde, 21:00­-24:00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde, tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan Pazar günleri ise 10:00­-20:00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebileceklerdir.

 

3. Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklere dair İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 02.03.2021 tarih ve 06 sayılı kararı ile belirlenen usul ve esasların süregelen uygulanmasına aynen devam edilecektir.

 

4. Nikâh ve nikâh merasimi şeklindeki düğünler, kişi başına minimum 8 m2 alan ayırmak, katılımcı sayısı 50’yi geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecektir.

 

Ancak bu hafta sonu (4 Nisan 2021 Pazar günü ) uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında Pazar günü için daha önceden tarih almış nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlere katılacaklar (katılımcı sınırlamasına uygun olmak kaydıyla) için muafiyet uygulanacaktır.

 

5. Halı saha, yüzme havuzu vb. tesislerin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 02.03.2021 tarih ve 06 sayılı kararı ile  belirlenen usul ve esaslarına göre  süregelen uygulanmasına aynen devam edilecektir.

 

6.İnternet kafe/salonu, bilardo salonu, lunapark, hamam, sauna, masaj salonu gibi yerler için süregelen uygulamaya uygun şekilde   50 kapasite sınırına uymak ve HES kodu sorgulaması yapmak kaydıyla 07:00­-19:00 saatleri arasında faaliyette bulunabileceklerdir.Oybirliği ile karar verildi.

 

PAZAR YERLERİ İLE İLGİLİ KARAR

 

  21.00-05.00 saatleri dışında ilimizde sokağa çıkma kısıtlamalarına 30.03.2021 tarihi itibariyle Pazar günlerinin de dahil edilmesiyle, İlimiz Kuşdilli Mahallesinde bulunan Pazaryerinin haftanın Pazartesi ve Salı  günlerinde, Aşıkpaşa Mahallesinde bulunan Pazaryerinin ise Cumartesi günlerinde açık bulundurulmasına, bu pazaryerlerine aynı anda kabul edilebilecek müşteri (kişi) sayısının 300 olarak uygulanmasının devamına,

Ayrıca semt pazarlarında daha önceki kararlarda belirlenen kuralları/alınan tedbirleri takip etmekle sorumlu pazaryeri yöneticileri ile zabıta/kolluk birimleriyle denetimlerin eksiksiz yapılmasına,

Alınan kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına;

Oybirliği ile karar verildi.

 

YÜZ YÜZE EĞİTİME DEVAM EDECEK OKUL VE SINIFLAR

 

 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca İlimiz genelinde 30.03.2021 tarihinden itibaren uygulanmak üzere eğitim kurumlarında;

 1. Okul öncesi eğitim kurumlarının ve özel eğitim okullarının tam zamanlı yüz yüze eğitim vermesine,

2. Birleştirilmiş sınıflı okullar  ile  köylerde,  Kaman İlçesi Kurancılı Beldesi, Çiçekdağı İlçesi Köseli Beldesinde açık bulunan ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarında tam zamanlı  yüz yüze eğitime devam edilmesine,

 3. İlkokulların 2 gün okulda seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze, 3 gün uzaktan eğitim şeklinde devam etmesine,

 4. Ortaokullarda 5,6,7. sınıfların tam zamanlı uzaktan eğitime devam etmesine,

 5. Ortaokul 8.sınıfların haftada 12 ila 22 saat olacak şekilde seyreltilmiş yüz yüze eğitime devam etmesine,

 6. Lise hazırlık, 9,10,11. sınıfların tam zamanlı uzaktan eğitime devam etmesine,

 7. Lise 12. sınıfların seyreltilmiş gruplar hâlinde haftada 16-24 saat olarak yüz yüze eğitime devam etmesine,

 8. Destekleme ve yetiştirme kurslarının yüz yüze eğitime devam etmesine, 

 9. Okullardaki sınav uygulamalarının açıklanan takvim doğrultusunda seyreltilmiş sınıflarda devam etmesine,

10- Yüz yüze eğitime öğrenci katılımının veli rızasına bağlı olarak gerçekleştirilmesine,

Oybirliği ile karar verildi.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir valiliği, yeni tedbirler, yüz yüze eğitim, sokağa çıkma yasağı
Yorumlar
Haber Yazılımı