Haber Detayı
27 Mart 2021 - Cumartesi 23:18 ABONE OL Google News
 
Kırşehir Sadece 572 Kişi İle 3. Milletvekilliğini Kaçırdı
Yüksek Seçim Kurulu, son nüfus sayımına göre her seçim çevresinin çıkaracağı yeni milletvekili sayılarını ilan etti.Kırşehir sadece 572 ile 3. milletvekilini kaçırdı.Kırşehir Milletvekili Metin İlhan , kurumların ivedilikle bir araya gelerek Kırşehir'in 3 temsil hakkını elde etmesi için gerekli çalışma yapması çağrısında bulundu.
SİYASET Haberi
Kırşehir Sadece 572 Kişi İle 3. Milletvekilliğini Kaçırdı

Milletvekillerinin seçim çevrelerine dağılımı yapılırken; toplam milletvekili sayısından yani 600’den, önce 81 ile birer milletvekili tahsis ediliyor.Son genel nüfus sayımı ile belli olan Türkiye nüfusu, kalan milletvekili sayısına yani 519’a bölünmek suretiyle bir sayı elde ediliyor.İl nüfusunun bu sayıya bölünmesi ile her ilin ayrıca çıkaracağı milletvekili sayısı tespit edilmiş oluyor.TUİK tarafından açıklanan 2020 yılı nüfus verilerine göre Kırşehir 2 milletvekili ile temsil hakkına devam etti ancak sadece 572 kişi ile 3. milletvekilini kaybettiği ortaya çıktı.

 

''KIRŞEHİR NÜFUSUNA GÖRE TEMSİL GÜCÜ EN AZ OLAN İL''

 

Siyasi temsiliyetin sorumluluğu gereği  TÜİK  verilerine dayanarak istatiksel hesaplamaları  şubat ayında yaptıklarını belirten Kırşehir CHP Milletvekili Metin İlhan, ''Dolayısıyla bu acı tabloyu resmî olarak açıklanmasa da gördük . Ne yazık ki şehrimiz sadece ama sadece 572 kişi az nüfusu ile 3. milletvekilliğini alamadı ve yine 2'de kaldı... Yeni cezaevi başta olmak üzere diğer kamu yatırımlarından herhangi biri tamamlansa inanın çok kolay şekilde bu sayıyı tamamlayıp önümüzdeki seçimlerde 3 milletvekili ile temsil edilecektik.. Bu konu ile ilgili önümüzdeki günlerde TBMM bünyesinde de kapsamlı bir değerlendirmem ve açıklamam olacak çünkü Kırşehir 1 milletvekili çıkarmak için gereken kişi sayısında istatiksel olarak Türkiye’de maalesef ilk sırada bulunmakta ve bunun neticesinde  hemşerilerimizin sayısal olarak TBMM’de temsil gücü  azalmaktadır.'' dedi.

 

''İVEDİLİKLE ÇÖZÜM ÜRETMELİYİZ''


Kırşehir'in iktidar tarafından  geri plana atıldığı ve sahipsiz bırakıldığını vurgulayan İlhan , '' Zira geçen seneki güncellenme sonrası Kırşehir 3. milletvekilliğini yine çok az bir rakam ile kaçırmıştı. Bizler geçen sene bu konuda belediye başkanımız ile bir araya gelip şehir nüfusunun artırılması ile ilgili neler yapabileceğimizi istişare etmiştik ve bunların sonucunda Belediyemiz şu çalışmayı yaptı:
"Belediye Meclisi tarafından alınan 01.10.2020 tarihli ve 84 no’lu karar doğrultusunda ulaşım hizmetleri bedeli indirimi ve ayrıca su kulanım bedeli indirimi gibi kampanyalar ile öğrencilerin ikametlerini Kırşehir'e aldırmaları konusunda farkındalık yaratma çalışmaları yapıldı. Ancak bilindiği üzere Pandemi süreci nedeniyle üniversitelerde yüz yüze eğitime ara verilmesinden dolayı bu çalışmanın amacına istenilen düzeyde ulaşılamadı." Önümüzdeki yıl için şimdiden çalışmaya başlamak gerekir zira TÜİK her yıl sene sonunda adrese dayalı nüfus verilerini güncellenmekte ve YSK da bu verilerden yararlanarak her yıl illerin kaç milletvekili ile temsil edileceğini yeniden hesaplamakta ve güncel verileri kamuoyu ile paylaşmaktadır. Bu bağlamada halkımız ve ilimizdeki sivil toplum ile bağını tamamen koparmış olan iktidar milletvekili sn Kendirli başta olmak üzere Kırşehir'e rutin faaliyetlerinin dışında başkaca kaydadeğer hizmetleri olmayan diğer  kurum ve kuruluşlar ivedi olarak bir araya gelip çok az bir rakam ile kaybedilen 3. milletvekilliğini yeniden alabilmek için çalışmalara başlamak zorundadır. Bu onların görevidir, Kırşehirlilere sunacakları bir lütuf değildir. Herkes bu güzel şehre vefasını somut olarak gösterecek ve umarım önümüzdeki yıl aziz hemşerilerimiz TBMM'de 3 milletvekili ile temsil edilme hakkını kazanacaktır.'' ifadelerini kullandı.

 

İŞTE İL İL GÜNCEL MİLLETVEKİLİ KONTENJANLARI

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir, milletvekili
Yorumlar
Haber Yazılımı