Haber Detayı
28 Ekim 2020 - Çarşamba 21:24 ABONE OL Google News
 
Kırşehir Protokolünden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 97. yıl dönümü münasebetiyle Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve Milletvekili Metin İlhan birer kutlama mesajı yayınladı.
GÜNDEM Haberi
Kırşehir Protokolünden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

VALİ İBRAHİM AKIN'IN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

 

Milletimizin büyük bedeller ödeyerek kurduğu Cumhuriyetimizin 97. Yıl dönümünü kutlamanın onur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu gururu bizlere yaşatan, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm kahramanlarımızı minnet ve saygıyla anıyorum.Milletimizin vatanımızı düşman işgalinden kurtarmak için tek yürek olduğu Kurtuluş Savaşı, Türk milletinin zor şartlarda dahi esaret altına alınamayacağının en güzel ispatıdır. Tarihin hiçbir döneminde esaret altında yaşamayı kabul etmeyen ecdadımız İstiklal Mücadelesinde de birlik ve beraberliğiyle düşmanı yenmeyi başarmış, zaferin ardından 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur.  

Cumhuriyetin ilânı ile milletimiz, hukukun üstünlüğüne, temel hak ve hürriyetlere, demokratik değerlere dayanan, halkın kendi kendini yönettiği yeni bir idare şekline kavuşmuştur. Cumhuriyetin getirdiği kazanımlar sayesinde devletimiz çağdaş uygarlık yolunda önemli mesafeler kaydetmiş ve ülkemiz dünyanın güçlü ve saygın ülkeleri arasındaki yerine almıştır.  Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşundan günümüze kadar geçen süre içinde tam bağımsızlık hedefine uygun olarak her alanda önemli atılımlar yapmıştır. Bu süreçte ülkemiz, zaman zaman zor dönemlerden geçse de milletimiz birlik ve beraberliği ile bu sorunların üstesinden gelmeyi başarmıştır.

Unutmayalım ki birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz müddetçe devletimizi bölmek ve milletimizin arasına nifak sokmak isteyen güçlerin hain emelleri boşa çıkacak Türkiye Cumhuriyeti hedefleri doğrultusunda büyümeye devam edecektir. Her zaman kahramanlıklarıyla övündüğümüz ecdadımızın bizlere bıraktığı en değerli miras olan Cumhuriyetimizin yükselmesini sağlamak ve layık olduğu şekilde geleceğe taşımak bizim en ulvi görevimizdir.  Bu bilinçle hiçbir zaman yaptıklarımızı kâfi görmemeli, daha büyük işler başarmanın azim ve kararlılığı içerisinde olmalıyız.  

Bu konuda en büyük görev Büyük Atatürk’ün Cumhuriyetimizi emanet ettiği genç nesillere düşmektedir. Tarihinden ders alan, milli ve manevi değerlerle yetişen gençlerimizin inancı ve çalışkanlığıyla ülkemizi daha müreffeh yarınlara taşıyacağına inancımız sonsuzdur.Bu duygularla, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere vatanımızın bölünmez bütünlüğü için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kere daha saygıyla anıyor, milletimizin ve Kırşehirli hemşehrilerimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı içtenlikle kutluyorum. 

 

BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU'NUN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

 

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde; Anadolu halkının çetin ve zor şartlar altında büyük bir kararlılık ve azimle verdiği Kurtuluş Mücadelesinin ardından; eşitliğin, özgürlüğün ve adaletin teminatı olan Cumhuriyetimiz’in ilanının 97. yılını kutlamanın onuru, gururu ve mutluluğu içerisindeyiz. 97 yıldan bu yana Cumhuriyetin sunduğu çağdaş ilkelerle yönetilen ülkemizde; kazanımlarımızı korumak, bizi biz yapan ve sarsılmaz bağlarla bağlayan değerlerimizi korumak, yaşatmak ve onun evrensel değerlerine sahip çıkmak bizlerden sonraki nesillere bırakabileceğimiz en büyük mirastır.

Cumhuriyetimiz’i yaşatmak, yöneteni ve yönetileniyle herkesin sorumluluklarını hiçbir kuşkuya yer bırakmadan yerine getirmesiyle başarılabilecek bir hedeftir. Bu anlamda, hepimiz büyük bir kararlılıkla ülkemiz ve Cumhuriyetimiz adına sorumluluklarımızı yerine getirmeyi sürdüreceğiz. Cumhuriyet’in coşkusunu yaşatmak ve Cumhuriyet bilincini gelecek nesillere aktarmak en büyük sorumluluğumuzdur.   Kadını, erkeği, yaşlısı, genciyle dönemin türlü imkânsızlıklarına rağmen inançla, inatla verilen zorlu mücadelenin ardından kurulan Cumhuriyet ve onun değerleri; bizleri özgürlük, adalet  ve demokrasi ile bütünleştiren bir köprü, çağdaş dünyaya açılan büyük bir kapı olmuştur.

Egemenliğin asıl sahibi olan halkımızın, fikirlerini özgürce ifade ettiği, laiklik ilkesinin ışığında, hukukun üstünlüğü ile adaletin teminat altına alındığı; din, dil, ırk ayrımı gözetilmeksizin, demokratik ilkeler doğrultusunda herkesin ortak iradesiyle oluşturduğu, eşit ve özgür yaşamın teminatı Cumhuriyetimiz’den ve onun kazanımlarından asla ödün vermeyeceğiz.  Bu duygu ve düşüncelerle, büyük bir mücadelenin zaferle sonuçlanmasının ardından, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bizlere bu eşsiz mirası bırakan herkesi saygı ve rahmetle anıyor, tüm halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum. 

 

MİLLETVEKİLİ METİN İLHAN'IN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

 

29 Ekim; aydın, çağdaş bir toplumun temellerinin atılması ve yapılan devrimler ile birlikte Türkiye'nin yönetim şeklinin ilan edildiği ve her yıl büyük bir gururla karşıladığımız Cumhuriyetimizin yıl dönümüdür.29 Ekim 1923'te Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ile bir ülkenin, bir toplumun aydınlık gelecek yolundaki ilerleyişinin ve bağımsızlığının önü açılmıştır.Yakın geçmişte ve hali hazırda içinde bulunduğumuz günlerde, dünyada ve Türkiye'de yaşanılan ekonomik kriz yanında pandeminin de oluşmasıyla zorlu ve sıkıntılı bir dönemden geçildiği şüphe götürmez bir gerçeği ortaya koymaktadır.Tüm bunlarla beraber geçmiş yıllardan bu yana Türkiye açısından olumsuz yansımaları olan uygulamaların ve politik açmazların çok sayıda karmaşaya ve etkiye sebebiyet verdiği de bir başka gerçeklik olarak karşımıza çıkmaktadır.
 
Ancak bu noktada şunu söylemek gerekir ki; Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde, ulusumuzun azmi, kararlılığı ve beraberliğinde bugünlere gelinmesi için verilen büyük mücadelelere bakıldığında bugün yapılmak istenen tüm manipülasyonlara ve yıldırma politikalarına karşın vazgeçmeden ülkenin geleceği ve gelecek nesiller için mücadeleyi aynı şekilde sürdüreceğimize olan inancı her daim taşımalı ve birlik olarak, dayanışma içinde olarak yaşatmalıyız.
 Dolayısıyla bu düşünceler çerçevesinde hiç bir zaman kaygıya yer verilmemesi gerektiğini, bağımsız, çağdaş bir toplum olma yolundaki ilerleyişin önüne hiç bir şeyin geçemeyeceğini belirtiyor, Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıl dönümünü kutluyorum.

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir, cumhuriyet bayramı
Yorumlar
Haber Yazılımı