Haber Detayı
09 Haziran 2021 - Çarşamba 19:44 ABONE OL Google News
 
Kırşehir Kütüphane Kullanımında Türkiye Birincisi Oldu
Kırşehir nüfusuna oranla en fazla kütüphane kullanan il oldu.Aşıkpaşa İl Halk Kütüphanesi Müdiresi Şehnaz Taş başarının , kütüphane bünyesinde düzenledikleri birçok etkinlik ve proje ile geldiğini açıkladı.
KÜLTÜR Haberi
Kırşehir Kütüphane Kullanımında Türkiye Birincisi Oldu

Aşıkpaşa Halk Kütüphanesi 69 bin 060 materyal sayısı, yılda 429 bin 867 aktif kullancısı ve 35 bin 537 üye sayısı ile hizmetlerine devam Türkiye İstatistik Kurumu Verilerine göre Kırşehir 2020 yılında en çok kütüphane kullanan il olarak kayıtlara geçti.Kırşehir'i Isparta ve Sivas takip etti.

 

''KÜTÜPHANELER RUHUN KİRİNİ TEMİZLER''

 

Kütüphane kullanım oranının yüksek olmasında düzenledikleri etkinlikler, söyleşiler, kurslar, sergiler, konferanslar ve çok syıda projelerin de etkili olduğunu belirten Kütüphane Müdiresi Şehnaz Taş, ''Bilgi ve teknoloji çağı olarak nitelendirilen 21.yy’da mutlak güç olarak karşımıza çıkan en önemli unsur bilgidir. Bilgi bireyden başlayıp toplumların refah seviyesini yükseltmek ve çağın gereksinimlerine karşılamak için ulusların en önemli kozu olmuştur. Bilgiye ulaşmada hiç şüphesiz en önemli unsur kütüphanelerdir. Bir şehrin mihenk taşı olan kütüphanelerin önemini anlatmak için Fatih Sultan Mehmet’in "Bir Şehirde en önemli üç şey; Kanalizasyon, Hamam ve Kütüphanedir. Çünkü; Kanalizasyon şehrin kirini, Hamam bedenin kirini, Kütüphanelerde ruhun kirini temizler.” Sözünü hatırlatmak gerekir.'' dedi.

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir, kütüphane
Yorumlar
Haber Yazılımı