Haber Detayı
20 Temmuz 2022 - Çarşamba 03:16 ABONE OL Google News
 
Kırşehir'in YKS Başarı Karnesi
Önceki yıllarda Türkiye birincisi çıkaran Kırşehir bu yıl birinci çıkaramadığı gibi Kırşehir birincisi olan öğrencinin Türkiye sıralaması da önceki yıllara göre oldukça geriledi.
EĞİTİM Haberi
Kırşehir'in YKS Başarı Karnesi

ÖSYM Başkanı Prof.Dr. Halis Aygün Twitter hesabından 2022 YKS sonuçlarının açıklandığını duyurmuştu. Buna göre, 2022-YKS'de Temel Yeterlilik Testinin (TYT) oturumunda birinci Kocaeli'den çıktı.Alan Yeterlilik Testleri (AYT) oturumunda, sayısalda birincilik Kayseri, eşit ağırlıkta birincilik İzmir, sözelde birincilik yine Kayseri illerinden oldu.Yabancı Dil Testinin (YDT) birincileri ise Almanca, Arapça, Rusça ve Fransızca, İstanbul; İngilizce, Kocaeli illerinden belirlendi.

 

İKİ KATIN ÜZERİNDE GERİLEME 

Eğitimde marka şehir olarak anılan ve çok sayıda Türkiye birincisi çıkaran Kırşehir bu yıl aynı başarıyı yakalayamadı.YKS sonuçlarına göre sayısal'da Kırşehir birincisi olan öğrencinin Türkiye sıralaması 399 oldu.Geçtiğimiz yıl Kırşehir birincisi olan öğrencinin Türkiye sıralaması 170 idi.Böylece Kırşehir birincisi olan öğrencinin Türkiye sıralamasında 2 katın üzerinde bir gerileme oldu.

 

FEN LİSESİ'NİN BAŞARISINDAKİ GERİLEME ETKİLİ OLDU

Öte yandan Kırşehir'in YKS başarısını büyük oranda İlhan Kılıçözlü Fen Lisesi belirliyor.Ancak İlhan Kılıçözlü Fen Lisesi'nin YKS başarısının önceki yıllara nazaran düşmesi dereceye giren öğrencilerin başarı sıralamasında da etkili oluyor.Okulun resmi sayfasından yapılan açıklamada dereceye giren öğrencilerin Türkiye sıralaması şu şekilde yer aldı :

Ayşenur GÖKBAYRAK  Y-Sayısal 399.

Sinem DANACI  Y-Sayısal 609.

Yusuf YİĞİT  Y-Sayısal 714.

Aleyna ORMAN Y-TYT 768. 

 

İLLERİN BAŞARI SIRALAMASI SONRAKİ SÜREÇTE AÇIKLANACAK

Kırşehir'in asıl başarısını ortaya koyacak olan illerin başarı sıralaması ise henüz açıklanmadı.Geçtiğimiz yıl 3. sırada bulunan Kırşehir'in bu yıl ki sıralaması merak ediliyor.

 

 

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: Kırşehir'in, YKS, Başarı, Karnesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı