Haber Detayı
06 Nisan 2021 - Salı 10:07 ABONE OL Google News
 
Kırşehir'in İhracat Rekorunun Sırrı
Mart ayında ihracat rekoru kıran Kırşehir en fazla ihracat yaptığı döneme ulaşmıştı.Kırşehir'deN mart ayında gerçekleştirilen ihracatın 24 milyon 131 bin dolar olduğu öğrenildi.Bu ihracatın ise yüzde 90'lık kısmı Petlas'a ait.İhracat'taki artışın nedeni ise Petlas'ın Amerika'ya lastik satmaya başlaması oldu.
EKONOMİ Haberi
Kırşehir'in İhracat Rekorunun Sırrı

Türkiye ihracatçılar meclisi verilerine göre Kırşehir tarihinin en yüksek aylık ihracatını mart ayında gerçekleştirdi ve ihracatı en çok artış gösteren 11 il arasında yer aldı.Kırşehir dışında ihracatında artış yaşanan diğer iller ise Antalya, Denizli, İstanbul, Kahramanmaraş, Karabük, Konya, Manisa, Niğde, Samsun ve Tekirdağ oldu.

 

MART AYINDA 24 MİLYON 131 BİN DOLARLIK İHRACAT

 

2021 yılı verilerine göre Ocak ayında Kırşehir’den 18 Milyon 325 bin dolar , Şubat ayında 19 milyon 986 bin dolar, mart ayında ise 24 milyon 131 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.Kırşehir’in rekor artışı da mart ayındaki ihracatından geldi.Çünkü 2020 yılı mart ayında Kırşehir’den 18 milyon 443 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilmişti.

 

AMERİKA'YA YAPILAN İHRACAT REKOR GETİRDİ

 

Mart ayında gelen rekor ihracat kalemlerine baktığımızda ise en büyük kalemin 21 milyon 579 bin dolar ile otomotiv endüstrisinden olduğu görülüyor.Bu mart ayındaki ihracatın yüzde 90’nına denk geliyor.Buradaki otomotiv sektöründen kasıt olan işletmenin de Petlas olduğu biliniyor.Petlas son dönemde Amerika’ya lastik ihracat etmeye başladı ve bu da Kırşehir İhracatında artışa neden oldu.

Mart ayında gerçekleştirilen ihracatın diğer kalemleri ise ; 1 milyon 330 bin dolar ile demir ve demir dışı metaller, 505 bin dolar meyve ve sebze mamulleri, 299 bin dolar hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar, 136 bin dolar ise makine ve aksamları oluşuruyor.

 

60 MİLYON DOLARLIK YATIRIM GERÇEKLEŞTİRECEK

 

Amerika'ya lastik ihracatına başlayan Petlas, bu pazara özel lastik üretimi için fabrikasını büyütecek ve bunun için de 60 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirecek.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir, petlas, ihracat
Yorumlar
Haber Yazılımı