Haber Detayı
10 Ocak 2023 - Salı 08:53 ABONE OL Google News
 
Kırşehir İçin Tarihi Fırsat
DÜNYA Haberi
Kırşehir İçin Tarihi Fırsat

Kırşehir Haber Türk, daha önce bir belgeselde yayınlanan görüntülerde konuşmacının; Dünya'nın Coğrafi Merkezi'nin Kırşehir olduğunu belirtmesinin ardından konuyu gündeme getirmiş ve haberimiz Türkiye'de trend olarak söz konusu video da sosyal medyada en fazla paylaşılan videolardan birisi haline gelmişti.

 

Dünyanın coğrafik merkezinin Kırşehir olduğuna dair yüzlerce haber yapıldı.Böylece Kırşehir, erenler ve ozanlar diyarı olarak bilinmesinin dışında yeni bir değer daha kazanmış oldu.Söz konusu haberimiz ilimizin tanınmasına da böylece büyük bir katkı sunmuş oldu.Kırşehir'in adı sadece yurt içi ile de kalmadı.

 

 

 

Yurt dışında yaşayan Türk Youtuber Yasin Çayır, İrlanda'nın başkenti Dublin'de farklı ülkelerden gelen insanlara ''Dünya'nın merkezi neresidir ?'' diye sordu.Birçoğu bu soruya şaka ile karışık kendi ülkesini söyleyerek cevap verirken  Yasin Çayır, Dünya'nın merkezi'nin Türkiye'nin Kırşehir İli olduğunu söyledi.

 

Röportaj yapan ve yarı Türk olduğunu söyleyen bir kadın ise ''Dünya'nın merkezi Kırşehir.Çünkü ben yarı Türküm'' cevabını verdi.

 

Dünya'nın Coğrafik Merkezi'nin Kırşehir olması ve bu gerçeğin haberimiz aracılığıyla tüm dünyaya yayılması bizleri mutlu ederken bir taraftan da heyecanlandırdı.Bu durum karşısında siyasilerimizin ve bürokratlarımızın da bu tanıtıma katkıda bulunması artık kaçınılmaz.

 

Dünya'nın merkezinin Kırşehir olduğuna ilişkin somut bir anıt ile birlikte birçok ziyaretçi Kırşehir'i ziyaret edecek ve Dünya'nın merkezinde fotoğraf çektirmek isteyecektir.Lütfen bu fırsatı kaçırmayalım.

 

İŞTE GÜNDEME GETİRDİĞİMİZ VE TÜM DÜNYAYA YAYILAN O HABERİMİZ :

Sosyal medyada paylaşılan ve yabancı bir belgeselden alınan görüntüdeki konuşmacı ; 1973 yılında Andrew J. Wood isimli bir fizikçinin, küresel bir dijital Dünya Haritası kullanarak bilgisayar yardımıyla; Dünya'nın çapı ve kıtaların konumunu da içine alan bir hesaplama yöntemiyle Dünya'nın Merkezi'nin Kırşehir olarak hesapladığını belirtiyor.

 

Andrew J. Wood ve Kullandığı Bilgisayar

 

San Diego, Californiya Gulf Energy ve Environmental System'da görev yapan Fizikçi Andrew J. Wood , Dünya'nın merkezi olarak belirlediği koordinatları  39°00'K 34° 00'D olarak bulmuştu.Bu koordinatlar da Ankara'nın 150 km Güney Doğu'sunu yani Kırşehir'i işaret ediyordu.

 

Konu İle İlgili Wikipedia'daki Kısım

 

Tabi o dönemdeki bilgisayarlar, bizim bildiğimiz türde değil; devasa bir oda büyüklüğündeki bilgisayarlardı ve daha çok bilimsel araştırmalar için hesaplama makineleri olarak tasarlanmışlardı.

 

Andrew J. Wood isimli Bilim Adamının çalışmasını merak eden, söz konusu çalışmaya internetten ulaşabilir ancak burada değinilmesi gereken konu biraz da Kırşehir'in ülkemizdeki konumu ve Kırşehir'e verilen değer ile ilgili.

 

Sürekli olarak yaptığımız haberlerde; özellikle kamu yatırımları çerçevesinde Kırşehir'in bir kavşak noktası olduğu ve matematiksel olarak Türkiye'nin her bölgesine eşit uzaklıkta ve yer yüzü şekilleri bakımından en az maliyetli bölgesi olduğunu vurguluyoruz.

 

Tam bu noktada; özellike Kırşehir'in üretim alt yapısı çerçevesindeki ulaşım yatırımı konusunda en verimli ve merkezi durumda olduğunu dile getiriyoruz.

 

Amerikalı bir Bilim Adamı bile Dünya'nın merkezini Kırşehir olarak hesaplamasına rağmen kamu yatırımlarını yapan siyasilerin fizibilite etüdü yaparken Kırşehir hep pas geçmesi ve elemesi gerçekten manidar.

 

İŞTE SOSYAL MEDYADA PAYLAŞILAN O GÖRÜNTÜ :

 

 

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: dünya'nın merkezi kırşehir
Yorumlar
Haber Yazılımı